Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Lokale dla gmin w zamian za gminne grunty? Rząd przyjął projekt ustawy

Lokale dla gmin w zamian za gminne grunty? Rząd przyjął projekt ustawy
PAP
05.11.2020, o godz. 9:23
czas czytania: około 2 minut
0

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, przedłożony przez ministra rozwoju, pracy i technologii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod inwestycje mieszkaniowe i wesprzeć samorządy gminne w realizacji lokalnej polityki mieszkaniowej – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z projektem inwestor – nabywca nieruchomości od gminy – budowałby budynek (ewentualnie remontował/przebudowywał istniejący) i przekazywał część mieszkań samorządowi gminnemu. Gmina mogłaby te mieszkania zachować w swoim zasobie jako lokale komunalne lub wnieść je do spółek gminnych, np. towarzystw budownictwa społecznego lub państwowych.

Projekt zakłada też, że mieszkania na wynajem pochodzące z inwestycji realizowanej z wykorzystaniem nieruchomości nabytej od gminy będą mogły być objęte dopłatami do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start”.

Podkreślono, że nieruchomości oferowane przez gminę muszą być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub musi być wydana dla takiej nieruchomości decyzja o warunkach zabudowy.

Jak podano, gminy zaangażowane w programy mieszkaniowe będą mogły otrzymać 10-proc. grant na pokrycie części kosztów przedsięwzięcia infrastrukturalnego towarzyszącego budownictwu mieszkaniowemu. Zaznaczono, że te gminy mają być preferowane przy naborze wniosków na inne programy rządowe wspierające samorządy w budowie dróg gminnych oraz zapewnianiu przewozów autobusowych.

Według CIR celem rządu jest zwiększenie do 2030 r. liczby mieszkań przypadających w Polsce na 1000 mieszkańców do poziomów osiąganych przeciętnie w krajach UE. „W latach 2015-2019 nastąpił znaczący wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytkowania: w 2015 r. – 147,2 tys., zaś w 2019 r. – 207,5 tys., czyli wzrost o ponad 40 proc. Wynik osiągnięty w 2019 r. jest najlepszym od 1980 r. i trzecim najwyższym w Unii Europejskiej. Mimo tych efektów, rząd chce w dalszym ciągu wspierać i ułatwiać budowę nowych mieszkań” – podało CIR.

W komunikacie CIR podkreślono, że budownictwo mieszkaniowe może stać się także impulsem rozwojowym dla gospodarki dotkniętej skutkami COVID-19.

Zaproponowane rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024