10 października br.. o północy, zakończyło się głosowanie w ramach tegorocznej, IX edycji lubelskiego Budżetu Obywatelskiego. Za pośrednictwem Internetu uczestniczyło w nim około 14 tysięcy osób. Natomiast liczba głosów oddanych za pośrednictwem klasycznych – papierowych kart do głosowania będzie znana pod koniec miesiąca.

Głosowanie na projekty zgłoszone do lubelskiego Budżetu Obywatelskiego trwało od 23 września do 10 października. Przy czym, przyjęto dwie formy wypowiedzi: papierową i elektroniczną. Mieszkańcy Lublina, niezależnie od wieku, mogli zagłosować na maksymalnie 2 projekty dzielnicowe i 2 ogólnomiejskie.

Blisko 14 tysięcy głosujących w Internecie

Wiadomo już, że aż 13 971 osób wybrało głosowanie drogą elektroniczną, oddając 38 728 głosów. Natomiast liczbę uczestników głosowania, którzy wybrali wypełnienie papierowej karty do głosowania poznamy w momencie gdy karty spłyną do Biura Partycypacji Społecznej. Wtedy rozpocznie się etap weryfikacji oddanych głosów, ich liczenie i wprowadzanie do systemu elektronicznego. Po zakończeniu tego procesu, co zgodnie z planem nastąpi w końcówce października, poznamy pełne wyniki głosowania.

– Już po raz dziewiąty mieszkańcy Lublina mieli możliwość wyboru projektów, które są dla nich szczególnie ważne i wywołują pozytywne zmiany w ich najbliższym otoczeniu, a tym samym wpływają na rozwój miasta – wyjaśnia Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. – Dziękuję wszystkim osobom, które wzięły udział w głosowaniu na projekty tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, a ich autorom za zaangażowanie i zgłoszone pomysły.

Do wzięcia ponad 14 milionów złotych

Dodajmy, że Budżet Obywatelski Miasta Lublin jest częścią budżetu miasta, o przeznaczeniu którego decydują bezpośrednio mieszkańcy i mieszkanki za pośrednictwem głosowania. W IX edycji BO do rozdysponowania jest 14 050 000 zł. Z tej puli 350 tys. zł zostało przeznaczone na każdą z 27 lubelskich dzielnic. W związku z tym maksymalna kwota na projekty dzielnicowe to 9,45 mln zł. Warunkiem realizacji projektów dzielnicowych jest uzyskanie przez nie minimum 100 głosów.

Natomiast na projekty ogólnomiejskie w tym roku przeznaczono 3,05 mln zł, z czego co najmniej 1,2 mln zł trafi na tzw. projekty miękkie. Każdy z tych projektów mógł mieć maksymalną wartość 200 tys. zł.

Czytaj więcej

Skomentuj