– Rewitalizacja Parku Bronowice to jeden z tematów wskazywanych przez mieszkańców podczas spotkań organizowanych w ramach cyklu „Plan dla Dzielnic” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju. – Na tym etapie kończymy prace nad przygotowaniem projektu zmian dla tego obszaru. Chcemy by odnowiony park uwzględniał potrzeby mieszkańców i stał się chętnie odwiedzanym miejscem odpoczynku i rekreacji. Dlatego zachęcamy do uczestnictwa w zbliżających się konsultacjach społecznych dotyczących zagospodarowania tego miejsca – dodaje zastępca prezydenta.
Nowoczesność z odniesieniami do historii
Opracowywany obecnie projekt rewitalizacji parku zakłada, m.in. stworzenie nowego układu kompozycyjnego alejek i placyków parkowych nawiązującego do planu z początku XX wieku. Kolejny krok to wymiana nawierzchni alejek z asfaltowych na mineralne oraz przebudowa ogrodzenia parku na wzór jego historycznego stylu z XIX w.
Powyższa koncepcja przewiduje również wykonanie prac podnoszących kondycję drzewostanu, nasadzenia krzewów ozdobnych i okrywowych, nasadzenia rabatowe, a także wykonanie systemu nawadniającego wspomagającego wegetację roślin w czasie suszy.
Nie zapomniano o osobach niepełnosprawnych
W planie jest też utworzenie placu zabaw z naturalistycznymi urządzeniami zabawowymi, siłowni zewnętrznej i wyposażenie całego obszaru w elementy małej architektury takie jak: meble parkowe, poidełko a także stoliki do gry w szachy.
Projekt przewiduje także wprowadzenie rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami m.in.: montaż tyflomapy (mapa dotykowa), pochylni dla wózków i integracyjnych elementów placu zabaw. Zaplanowano też instalację monitoringu miejskiego i wymianę starego, energochłonnego oświetlenia na lampy typu LED.
Konsultacje do 2 listopada
Konsultacje społeczne w sprawie projektu rewitalizacji lubelskiego parku rozpoczną się 19 października i potrwają do 2 listopada. Zainauguruje je otwarte spotkanie z mieszkańcami, które odbędzie się w środę (19 października), o godz. 17.00, w Szkole Podstawowej nr 26, przy ul. Bronowickiej 21.
Podczas spotkania z udziałem m.in. autora projektu i przedstawiciela Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, mieszkańcy będą mogli zapoznać się z projektem zagospodarowania tego terenu i przedstawić swoje opinie na temat zawartych w nim propozycji. Podczas spotkania będzie można korzystać z pomocy tłumacza PJM (polski język migowy).
Uwagi do dokumentu można także zgłosić pisemnie, przesyłając je za pośrednictwem formularza konsultacyjnego (dostępnego m.in. na stronie BIP lubelskiego UM), na adres e-mail: [email protected] lub pocztą tradycyjną na adres Biura Partycypacji Społecznej: ul. Jana Gilasa 3, 20-109 Lublin.
Komentarze (0)