Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Lublin. Będzie więcej zieleni

Lublin. Będzie więcej zieleni
27.02.2023, o godz. 14:16
czas czytania: około 2 minut
0

W Lublinie ruszyły prace w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego pn. Zielone Śródmieście, który zakłada poprawę warunków życia 55 drzew rosnących po obu stronach ulicy Lubartowskiej, w części od ul. Ciasnej do ul. Unickiej. Pojawi się tam również 29 nowych drzew i ponad 1600 róż.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Głównym celem projektu jest poprawa warunków bytowych drzew już istniejących wraz z nowymi nasadzeniami, na czym bardzo zależy mieszkańcom Śródmieścia. Z kolei kompozycje z odpowiednio dobranych odmian róż okrywowych to dekoracyjne i sprawdzone rozwiązanie w przestrzeni, które z powodzeniem stosujemy w wielu miejscach m.in. w ubiegłym roku na ul. Chopina, Wodopojnej i placu Zamkowym – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Prace już trwają

Prace już się rozpoczęły. Misy istniejących drzew przy ul. Lubartowskiej są rozbrukowywane i powiększane. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wokół drzew zostanie nawieziona urodzajna ziemia i powstaną nowe rabaty. Następnie trafi tam 29 jesionów pensylwańskich, a całość rabat ozdobi 1621 róż okrywowych Short Track, o łącznej powierzchni 897 m2. Drzewa i krzewy będą sadzone po obu stronach ul. Lubartowskiej, na odcinku od ul. Ciasnej do ul. Unickiej. W ramach zadania nie są planowane zmiany organizacji ruchu, również w zakresie istniejących miejsc parkingowych. Prace powinny zakończyć się do końca marca.

Zieleń na Starym Mieście

Prace w zakresie zieleni obejmą także Stare Miasto. Donice z betonu architektonicznego z pnączami (winobluszczem oraz trzmieliną) pojawią się przy ulicach m.in. Kowalskiej 17, 3, Olejnej 5. Miejsca wytypowano już w ubiegłym roku, jednak ze względu na pogodę, sadzenie roślin w donicach zdecydowano się dokończyć wiosną. Donice zostaną ustawione przy ścianach budynków. W ramach zazieleniania dzielnicy jesienią taka przemiana objęła już jedno z ulubionych miejsc lublinian – Zaułek Hartwigów. Trafiło tam kilkaset sadzonek trzmielin, tiarelli oraz bluszczu pospolitego. Trzmieliną obsadzono również murek przy skrzyżowaniu ul. Świętoduskiej z ul. Staszica. W tym roku obecną kompozycję wzbogacą także sadzonki winobluszczu. Ubiegłoroczne nasadzenia obejmują także róże posadzone na placu Zamkowym po stronie Muzeum Narodowego oraz dokończenie ul. Wodopojnej. W tym roku planujemy zaaranżować drugą część placu Zamkowego oraz plac Po Farze. Na Starym Mieście zrewitalizowano także część ul. Furmańskiej, na wysokości budynków 3/7 i 9/11, gdzie wymieniono nawierzchnię ulicy oraz wykonano prace zieleniarskie na klombach i zadbano o nowe nasadzenia. To kolejne działanie, które udało się zrealizować częściowo ze środków Budżetu Obywatelskiego a także z rezerwy celowej Rady Dzielnicy Stare Miasto.

Wiosną na Starym Mieście widoczne będą pełne efekty prac rewitalizacyjnych i zieleniarskich wykonanych w ubiegłym roku w ramach Zielonego Budżetu na dwóch skwerach – Pod Akcją na ul. Grodzkiej oraz bł. ks. A. Zawistowskiego przy ul. Misjonarskiej.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024