Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Małopolskie gminy rozważają wprowadzenie uchwał antysmogowych

Małopolskie gminy rozważają wprowadzenie uchwał antysmogowych
PAP
02.02.2021, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

Skawina, Tarnów, Oświęcim, Rabka-Zdrój, Krzeszowice są wśród małopolskich gmin, które rozważają wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych. Władze województwa stawiają sobie za zadanie opracowanie jednolitych zasad wprowadzania lokalnych uchwał.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W poniedziałek przedstawiciele gmin spotkali się z władzami województwa. Tematem rozmowy były zasady przyszłych lokalnych uchwał antysmogowych. Dokumenty te ograniczyłyby stosowanie paliw stałych, przede wszystkim węgla, w poszczególnych gminach.

Wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych rozważają Skawina, Tarnów, Oświęcim, Rabka-Zdrój, Krzeszowice.

„Bardzo się cieszę, że kolejne małopolskie samorządy nie tylko respektują regionalną uchwałę antysmogową, ale chcą pójść o krok dalej. Przykład Krakowa, który wprowadził zakaz używania paliw stałych w połowie 2019 roku, pokazuje że takie działanie ma bardzo realny wpływ na jakość powietrza. Potwierdziły to badania ekspertów w Akademii Górniczo-Hutniczej, opublikowane kilka dni temu” – powiedział wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Jak zapowiedział, jednym z zadań województwa jest – w ramach Programu ochrony powietrza – opracowanie jednolitych zasad wprowadzania lokalnych uchwał antysmogowych, zgodnych z już obowiązującymi regulacjami.

Wśród wstępnych propozycji są m.in. likwidacja wszystkich funkcjonujących urządzeń węglowych do 31 grudnia 2029 r., utworzenie lokalnych programów dopłat do wymiany pieca dla najuboższych mieszkańców.Rada Gminy Skawina podjęła jeszcze w marcu 2019 r. uchwałę intencyjną w sprawie opracowania lokalnych przepisów antysmogowych.

„O tym, jak ważny jest to dla nas problem, niech świadczy fakt, że nie było wówczas ani jednego głosu przeciw” – powiedział wiceburmistrz Skawiny Tomasz Ożóg.

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz ocenił, że lokalne uchwały antysmogowe powinny być oparte o rządowy program dopłat „Czyste powietrze”.

Zgodnie z zapowiedziami władz województwa gminy, które zdecydują się na wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych, mogą liczyć na preferencje w dofinansowaniach w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024