Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Marszałkowska wygodniejsza i bardziej zielona. Wpłynęło 8 ofert

Marszałkowska wygodniejsza i bardziej zielona. Wpłynęło 8 ofert
R.G./źródło: ZZM Warszawa
05.01.2023, o godz. 10:23
czas czytania: około 3 minut
0

Władze samorządowe miasta stołecznego Warszawy dokonały otwarcia ofert złożonych w ramach przetargu na przebudowę pierwszego odcinka ul. Marszałkowskiej. Przyszły wykonawca inwestycji będzie miał 8 miesięcy na zrealizowanie projektu, zgodnie którym arteria pomiędzy ulicą Królewską, a placem Bankowym stanie się przestrzenią przyjazną pieszym oraz rowerzystom. Przewidziano też zwiększenie udziału zieleni w tym obszarze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Przebudowa ulicy Marszałkowskiej wpisuje się w założenia  projektu Nowego Centrum Warszawy. Celem tego działania jest przekształcenie ścisłego centrum stolicy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną.

Trzy wcześniejsze inwestycje

Pierwsze prace zrealizowano w 2020 roku w ciągu alei Jana Pawła II, której centralny odcinek zyskał zupełnie nowy wygląd. Natomiast w 2021 i 2022 r. roku Zarząd Dróg Miejskich miasta stołecznego Warszawy poprawił estetykę i funkcjonalność ronda Romana Dmowskiego oraz tzw. placu Pięciu Rogów.

Czas na Marszałkowską

Teraz nadszedł czas na zmiany w ciągu ulicy Marszałkowskiej. Pierwszych zmian już dokonano. Po zachodniej stronie ulicy, wzdłuż placu Defilad powstała droga dla rowerów, wyremontowano też chodnik, a na szerokiej jezdni wyznaczono miejsca postojowe.

Przybyło tam również zieleni. Przy ulicy Marszałkowskiej posadzono już 34 drzewa (lipy srebrzyste „Varsaviensis”), liczne krzewy i byliny.

Przebudowano też wlot ul. Marszałkowskiej na pl. Bankowy. Tam drogowcy przesunęli i skrócili przejście dla pieszych (uznawane do tej pory za jedno z najbardziej niebezpiecznych tego typu miejsc w centrum stolicy). Przejście zyskało również sygnalizację świetlną.

Drogi rowerowe, chodniki i drzewa

Na obecnym etapie, między ul. Królewską a placem Bankowym, a także na odcinku od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej powstaną nowe drogi rowerowe, wygodne chodniki. Posadzone zostaną szpalery drzew. Przy czym, fragment ulicy, od Królewskiej do pl. Bankowego, przebudowany zostanie jako pierwszy.

Nowy ciąg rowerowy

Jeśli natomiast uda się wyłonić wykonawcę obecnego przetargu, będzie miał on za zadanie zmienić zachodnią stronę ul. Marszałkowskiej. W ramach tego zadania powstać ma  droga dla rowerów, którą od al. Solidarności do ul. Elektoralnej przyszły wykonawca prac poprowadzi między budynkami a parkingiem na pl. Bankowym, a następnie wzdłuż chodnika przy Marszałkowskiej.

Rewitalizacja chodnika

Chodnik w powyższym rejonie także ma zostać wyremontowany, tak aby piesi nie musieli już poruszać się po wyeksploatowanym asfalcie. Zgodnie z planem robot, przestrzeń na szerszy chodnik zostanie wygospodarowana dzięki przeniesieniu parkowania na jeden z pasów szerokiej jezdni. Natomiast kierowcy będą zatrzymywać samochody w  wyznaczonych miejscach postojowych, zamiast na trotuarze.

Ulepszenia rozkładu parkingów

W rejonie warszawskiego placu Bankowego uporządkowane zostanie także parkowanie. W centralnej części placu powstanie 55 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Niewielka, bo mieszcząca 3 pojazdy zatoka parkingowa na ul. Elektoralnej, przy dawnym hotelu Saskim, zostanie zlikwidowana, a przestrzeń po niej stanie się częścią chodnika. Natomiast znajdujące się nieopodal przejście dla pieszych, przez ul. Elektoralną w rejonie ul. Przechodniej, zostanie przesunięte bliżej pl. Bankowego.

Zmianie ulegnie też rozkład miejsc parkingowych na placu  Żelaznej Bramy. Po stronie południowej, kierowcy parkować będą na jezdni, a nie – jak to ma miejsce obecnie – częściowo na chodniku. A przed przejściem dla pieszych, przy wlocie ul. Przechodniej, po obu stronach jezdni, pojawi się 10-metrowa strefa wyłączona z ruchu. W efekcie, piesi wchodzący na pasy będą lepiej widoczni dla kierowców.

Dalsze zielone inwestycje

Zgodnie z planami realizacji obecnej inwestycji, ulicę  Marszałkowską, na odcinku od ul. Królewskiej do pl. Bankowego ozdobią 63 drzewa (w tym: 29 platanów klonolistnych, 16 miłorzębów japońskich i 18 wiśni ptasich) oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy.

Ogólna powierzchnia nowych nasadzeń wyniesie prawie 2600 m kw.

8 ofert i 240 dni na wykonanie prac

W ramach obecnego przetargu do Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie wpłynęło 8 ofert. Mieszczą się one w przedziale kwotowym od ponad 8,2 do prawie 12,7 mln zł. Oferty są obecnie analizowane. A na przeprowadzenie wyżej opisanych prac przewidziano 240 dni, liczonych od momentu zawarcia umowy.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024