Pierwszy – z floty 60-ciu – systemów czyszczących akweny morskie z plastikowych odpadów wyruszy w morze już we wrześniu. Oczekuje się, że flota pomniejszy Wielką Pacyficzną Wyspę Śmieci o połowę w przeciągu pierwszych 5 lat. Odpady przetransportowane zostaną na ląd i skierowane do recyklingu – zapowiadają eksperci z The Ocean CleanUp.

Dryfująca na Oceanie Spokojnym wyspa śmieci znajduje się pomiędzy Kalifornią i Hawajami. Według doniesień ekologów jej obszar przekracza powierzchnię Polski kilkukrotnie i cały czas się powiększa. Wyspa składa się głównie z odpadów tworzyw sztucznych i sieci rybackich. Globalną walkę z wyspą zapowiedzieli Holendrzy z fundacji The Ocean CleanUp, którzy stworzyli specjalny system do wyławiania i transportowania śmieci znajdujących się w wodzie.

Prace nad projektem trwały przeszło dwa lata. W tym czasie zebrano blisko 23 mln dolarów. Po serii testów ekipa z The Ocean CleanUp potwierdziła gotowość urządzenia do pracy. Według zapewnień system wypłynie w morze w pierwszej połowie września.

Docelowo takich urządzeń ma powstać sześćdziesiąt. Szacuje się, że cała flota będzie w stanie pomniejszyć wyspę śmieci nawet o połowę w ciągu pierwszych pięciu lat funkcjonowania.

System tworzy seria połączonych ze sobą rur – łączna ich długość to ponad 600 metrów. Od spodu przymocowana jest do nich 9-metrowa sieć, której zadaniem będzie zagarnianie odpadów. Urządzenie ma być całkowicie bezpieczne dla zwierząt morskich, a gromadzone w sieci odpady odbierane będą przez wodną śmieciarkę, która dostarczy je na ląd. W następnej kolejności tworzywa trafią do recyklingu.

Źródło: The Ocean CleanUp

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj