MFiPR: społeczny plan klimatyczny trafi niebawem do konsultacji społecznych

MFiPR: społeczny plan klimatyczny trafi niebawem do konsultacji społecznych
pap/jw
04.10.2024, o godz. 8:16
czas czytania: około 2 minut
0

Społeczny plan klimatyczny w ciągu najbliższych tygodni trafi do konsultacji publicznych – poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Resort podkreślił, że ma "sceptyczne" podejście do proponowanego modelu tego systemu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Cytowany w informacji wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko wyjaśnił, że społeczny plan klimatyczny ma zarysować priorytety strategiczne inwestowania pieniędzy ze społecznego funduszu klimatycznego. – Będzie to mechanizm pozwalający zmierzyć się z wyzwaniem, jakie niesie ze sobą wejście w życie systemu ETS2 – wskazał.

Kluczowy proces

Szyszko zaznaczył, że prace nad planem “to kluczowy proces prowadzony w MFiPR”. Podkreślił, że w ciągu najbliższych tygodni, plan ten trafi do konsultacji publicznych.

Resort funduszy podkreślił w komunikacie, że ma “sceptyczne podejście do modelu tego systemu, który jest w tym momencie zaproponowany”. Szyszko wyjaśnił, że plan “jest dalszą częścią realizacji sprawiedliwej transformacji przez niesprawiedliwe społecznie pomysły, jakim jest obciążanie najbiedniejszych proporcjonalnie w największym stopniu za koszty transformacji”.

System handlu emisjami ETS2

MFiPR przypomniało, że Polska ma być największym beneficjentem osłonowego Społecznego Funduszu Klimatycznego finansowanego z dochodów z ETS2 z budżetem ok. 50 mld zł. “Nowy unijny system handlu emisjami ETS2, jeśli wejdzie w życie, będzie wiązał się m.in. z wprowadzeniem opłaty od emisji dwutlenku węgla pochodzących z budynków i transportu drogowego” – przekazano w komunikacie.

– Jeżeli zielona transformacja ma być procesem, który będzie sukcesem gospodarczym i społecznym, to musi być ona sprawiedliwa oraz bardzo dobrze tłumaczona społeczeństwu. Koszty transformacji muszą być również sprawiedliwie rozłożone. Nie mogą w większym stopniu obciążać ludzi mniej zamożnych – zaznaczył cytowany Szyszko.

Od 2027 r. w UE obowiązywać ma nowy, rozszerzony m.in. o transport i budownictwo, system handlu emisjami ETS2. Nowy system wiązałby się m.in. z wprowadzeniem opłaty od emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych m.in. przez budynki mieszkalne. Maksymalna stawka miałaby wynieść na początku 45 euro za tonę wyemitowanego CO2.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024