Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: ETS2

Łącznie artykułów: 12.

Hennig-Kloska: z systemu ETS nie da się jednostronnie wyjść, ale można i trzeba go zmienić

Hennig-Kloska: z systemu ETS nie da się jednostronnie wyjść, ale można i trzeba go zmienić

Z systemu ETS nie da się jednostronnie wyjść, ale można i trzeba go zmienić – stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Reforma systemu ETS ma na celu stworzenie mechanizmu, który daje impuls do odejścia od importowanych paliw w sposób akceptowalny dla gospodarki i gospodarstw domowych. Polska postuluje m.in. rezygnację z obowiązkowego wdrażania ETS2 do 2030 roku oraz zwiększenie puli bezpłatnych uprawnień dla przemysłu.

System ETS: rząd ostrzega przed pomysłami PiS i miliardowymi stratami

System ETS: rząd ostrzega przed pomysłami PiS i miliardowymi stratami

17.03.2026
0

Pomysł wycofania Polski z unijnego systemu handlu emisjami CO₂ (ETS) wraca do debaty publicznej. Rząd wskazuje na poważne konsekwencje gospodarcze, podczas gdy politycy PiS przekonują, że opuszczenie systemu obniży ceny energii. Eksperci podkreślają, że takie postulaty są oderwane od realiów wspólnego rynku UE.

Wyjście Polski z ETS? Czarnek wzywa premiera do przedstawienia planu

Wyjście Polski z ETS? Czarnek wzywa premiera do przedstawienia planu

Wyjście Polski z ETS mogłoby obniżyć rachunki za energię o kilkadziesiąt procent – twierdzi wiceprezes PiS Przemysław Czarnek. Zapowiedział on złożenie projektu uchwały sejmowej, która wzywa premiera Donalda Tuska do przedstawienia w ciągu 14 dni konkretnego planu opuszczenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.

UE chce zredukować emisję gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku

UE chce zredukować emisję gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku

Unia Europejska dąży do redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) do 2040 roku o 90 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 roku. Parlament Europejski na sesji w lutym poparł wyznaczenie nowego, bardziej ambitnego pośredniego celu klimatycznego. Przeciwnicy tej reformy w PE podkreślają jednak, że to chybiony pomysł, bo prawdopodobnie nie uda się osiągnąć nawet założenia wyznaczonego na 2030 rok. Nazywają tę reformę gospodarczym samobójstwem.

22. konferencja „Termiczne Przekształcanie Odpadów. Odzysk Energii” – czas start

22. konferencja „Termiczne Przekształcanie Odpadów. Odzysk Energii” – czas start

05.11.2025
0

W Łochowie rozpoczęła się właśnie 22. konferencja „Termiczne Przekształcanie Odpadów. Odzysk Energii” – najważniejsze w Polsce spotkanie branży zajmującej się odzyskiem energii z odpadów. Przez trzy dni eksperci, samorządowcy, inwestorzy i przedstawiciele instalacji WtE będą dyskutować o przyszłości sektora, nowych regulacjach oraz roli instalacji termicznego przekształcania w systemie energetycznym kraju.

Po wprowadzeniu ETS2 potrzebna osłona dla gospodarstw domowych

Po wprowadzeniu ETS2 potrzebna osłona dla gospodarstw domowych

04.06.2025
0

Od 2027 r. Unia Europejska rozszerzy system handlu emisjami (ETS2) o transport i budynki. Oznacza to dodatkowe opłaty dla gospodarstw domowych – przy cenie 55 euro za tonę CO₂ przeciętny kierowca zapłaci nawet 30 zł więcej przy jednym tankowaniu. Organizacja Transport & Environment apeluje, by połowa wpływów z systemu wróciła do obywateli.

Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać

Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać

25.02.2025
0

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ocenia, że mimo starań Polsce nie uda się osiągnąć redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Mamy wprawdzie rekordowy poziom 30 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, ale polska gospodarka w dalszym ciągu jest wysokoemisyjna ze względu na spory udział węgla. OECD zaleca przyspieszenie dekarbonizacji i uproszczenie systemu wydawania pozwoleń dla nowych instalacji OZE. Rekomenduje także reformę podatków w transporcie.

Apel o przyspieszenie prac nad KPEiK

Apel o przyspieszenie prac nad KPEiK

23.07.2024
0

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

css.php
Copyright © 2026