1 / 11

Lipy kaukaskie rosnące przy rybnickich ulicach wyposażono w specjalne maty chroniące je przed szkodliwym działaniem soli rozsypywanej w sezonie zimowym przez służby utrzymania dróg. W Poznaniu okrywane są z kolei korony bardziej wrażliwych na solny aerozol drzew.

Zastosowane wzdłuż ul. Kościuszki w Rybniku maty to opatentowana technologia o nazwie “Odsalax”, która powstała w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Z podobnego rozwiązania korzystają już takie miasta jak Warszawa, Kraków, Dobrodzień czy Opole. Rybnicki program jest pilotażowy, kosztował miasto ok. 2 tys. zł.

Innowacyjny Rybnik

Jak podkreślają przedstawiciele władz Rybnika, zastosowany przez pracowników zarządu zieleni miejskiej system to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie. W pobliżu pnia drzewa wkopuje się wielorazową matę ochronną wypełnioną absorbentem, którym są zrębki uzyskane ze zmielenia wierzby energetycznej. Cechują się one dużą chłonnością. Są biodegradowalne oraz bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Chodzi o to, by chronić szczególnie młode drzewa i dać im maksymalne wsparcie w fazie aklimatyzacji i wzrostu w nowym miejscu. Maty gwarantują pochłonięcie do 93 proc. soli, która dostałaby się z wodą i błotem pośniegowym w obręb systemu korzeniowego.

– Tego rodzaju ochroną należałoby otoczyć wszystkie drzewa rosnące w pasach drogowych, niezależnie od ich wieku. W fazie doświadczeń i testów pozostają też rozwiązania umożliwiające ochronę nasadzeń niskich, zwłaszcza traw rosnących w pasach drogowych – powiedziała dyrektor ZZM w Rybniku Joanna Kotynia.

Poznań prekursorem ochrony drzew przed solą

W Poznaniu drzewa przyuliczne zyskują na zimę specjalne osłony, chroniące ich korony nie tyle przed zimnem, co przed szkodliwym działaniem aerozolu solnego, unoszącego się spod kół przejeżdżających samochodów. W ten sposób w okresie zimowym chronionych jest ok. 1500 drzew. Tę metodę Poznań zaczął stosować już w 2009 r. jako pierwsze miasto w Polsce. Obecnie staje się ona coraz popularniejsza i powoli wkracza także do innych miast, będąc uzupełnieniem całego wachlarza działań mających na celu ochronę miejskiej zieleń przed skutkami zimowego utrzymania dróg.

Za okrywanie koron drzew odpowiada Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu. Obejmuje ono takie gatunki, jak bożodrzew gruczołkowaty, brzoza brodawkowata, dąb czerwony, grusza drobnoowocowa, jarząb szwedzki,  jarząb pospolity, jesion wyniosły, klon jawor, klon polny, klon pospolity, lipa drobnolistna, lipa srebrzysta, platan klonolistny, robinia biała czy wiązowiec zachodni.

O lokalizacji zastosowania osłon decyduje nie sam gatunek drzew, ale ich wiek, odległość od ulicy i prędkość jazdy samochodów, a co za tym idzie zasięg aerozolu solnego, przed działaniem którego zabezpieczają osłony. Te wykonane są z siatki cieniującej z włókna polipropylenowego, o gęstości zapewniającej 95 proc. cieniowania posiadającej stabilizację UV. Montaż takich właśnie osłon konsultowany był przez poznański ZDM z prof. Jackiem Borowskim ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który naukowo bada m.in. szkodliwość aerozolu solnego na korony i pędy drzew.

Czytaj więcej

Skomentuj