Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Miażdżące wyniki kontroli jakości maszyn ogrodniczych

Miażdżące wyniki kontroli jakości maszyn ogrodniczych
R.G./PAP
16.09.2022, o godz. 13:47
czas czytania: około 2 minut
0

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), ponad połowa z 15 rodzajów maszyn ogrodniczych, typu nożyce do żywopłotów i podkaszarki, nie przeszło kontroli Inspekcji Handlowej. W tym min. cztery kontrolowane modele maszyn miały wady konstrukcyjne, np. brak osłon ostrych elementów, czy też nieprawidłowo działający przełącznik.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Od maja do lipca br., czterech wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej (Gdańsk, Lublin, Poznań i Warszawa) sprawdziło, czy wprowadzone do obrotu maszyny o napędzie elektrycznym i spalinowym, jak np. oferowane konsumentom nożyce do żywopłotów i podkaszarki, spełniają wymagania określone przepisami i nie stwarzają zagrożenia dla użytkowników. Kontrolami objęto 13 przedsiębiorców, w tym siedem sklepów wielkopowierzchniowych, pięć placówek detalicznych i jednego sprzedawcę hurtowego.

Skontrolowano 15 rodzajów wyrobów

Inspektorzy skontrolowali 15 rodzajów wyrobów: cztery modele nożyc elektrycznych do żywopłotu, trzy modele nożyc spalinowych do żywopłotu, cztery modele podkaszarek elektrycznych i cztery modele podkaszarek spalinowych. Jak stwierdzono, 13 wyrobów wyprodukowano w Chinach, jeden – na Węgrzech (nożyce do żywopłotu elektryczne), natomiast w jednym przypadku (podkaszarka spalinowa), nie ustalono jej pochodzenia.

Ponad połowa z wadami

Łącznie, Inspekcja Handlowa zakwestionowała osiem modeli maszyn i urządzeń (53,3 proc. skontrolowanych) – siedem produkcji chińskiej, jeden o nieustalonym pochodzeniu.

W powyższej liczbie, najwięcej wyrobów zakwestionowano z uwagi na niespełnienie wymagań formalnych, w tym wpływających na bezpieczeństwo użytkowania urządzeń (sześć wyrobów – 40 proc. skontrolowanych), natomiast z uwagi na nieprawidłowości o charakterze konstrukcyjnym zakwestionowano cztery (26,7 proc.).

Niewłaściwe oznakowanie zagrożeń

UOKiK przekazał też, że w pięciu przypadkach wykryto niewłaściwe oznakowanie (np. brak na wyrobie wymaganych ostrzeżeń dotyczących bezpiecznego użytkowania, jak: “Noś okulary ochronne”). W trzech przypadkach ujawniono nieprawidłowe sporządzenie deklaracji zgodności (np. brak odniesienia do właściwych przepisów i norm zharmonizowanych zastosowanych w procedurze oceny zgodności, brak danych osoby upoważnionej do przygotowania dokumentacji technicznej). W jednym przypadku wykryto błędy w instrukcji obsługi (niepełne informacje i objaśnienia dotyczące bezpiecznego użytkowania).

Natomiast kontrola prawidłowości oznakowania CE, potwierdzającego domniemanie zgodności z wymaganiami, nie wykazała nieprawidłowości.

Wnioski o wszczęcie postępowania

UOKiK przekazał też, że łącznie cztery razy inspektorzy IH wystąpili do przedsiębiorców odpowiedzialnych za wprowadzenie maszyn do obrotu, z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych w przypadku niezgodności o charakterze formalnym. Dwie sprawy zostaną natomiast skierowane do Prezesa UOKiK z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego. A w czterech przypadkach do organów ścigania skierowane zostaną  zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Ponadto, w wyniku badań laboratoryjnych, w dwóch z czterech modeli podkaszarek spalinowych i dwóch z trzech modeli spalinowych nożyc do żywopłotu, stwierdzono nieprawidłowości o charakterze konstrukcyjnym mające wpływ na bezpieczeństwo użytkowania tego rodzaju narzędzi.

Zdaniem inspektorów IH stwierdzone niezgodności stwarzają ryzyko dla użytkowników.

„Brak lub zastosowanie nieprawidłowej osłony transportowej grozi zranieniem podczas przenoszenia sprzętu, ryzyko takie stwarza również nieprawidłowe działanie przełącznika (urządzenie wyłącza się dopiero po jego dłuższym przytrzymaniu)” – wskazuje UOKiK w swoim oficjalnym komunikacie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024