Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Miejska winnica powstaje w Tarnowie. Będzie produkować nawet 30 tys. butelek wina rocznie

Miejska winnica powstaje w Tarnowie. Będzie produkować nawet 30 tys. butelek wina rocznie
jwo
27.01.2021, o godz. 8:48
czas czytania: około 2 minut
0

Winnica w Tarnowie nabiera kształtów. Samorząd postanowił wydzierżawić 7-hektarową działkę, na której zostanie posadzonych ponad 30 tys. krzewów winorośli. Oznacza to, że miejska winnica będzie jedną z największych w Małopolsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Ogłoszony przez samorząd Tarnowa przetarg na dzierżawę siedmiohektarowego terenu w mieście wygrało Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy. Jego działacze szacują, że w Tarnowie będzie można produkować nawet 30 tys. butelek wina rocznie.

Założenie winnicy potrwa dwa lata, a pierwszych win z Tarnowa spróbować będzie można w 2025 r. W winnicy zasadzone zostaną najpopularniejsze w Polsce i charakterystyczne dla polskiego winiarstwa szczepy winorośli. Z białych m.in. Solaris, Johanniter, Seyval Blanc, Hibernal, z czerwonych Rondo, Regent czy Marechal Foch, ale także klasyczne vitis vinifery, jak Riesling czy Pinot Noir.

– Chcielibyśmy, aby ta miejska winnica była częścią planowanego do uruchomienia w Tarnowie Małopolskiego Centrum Winiarstwa. Obok terenu, który wydzierżawili winiarze, jest stary spichlerz, w którym mogłyby znaleźć się sale wystawowe, warsztatowe, winoteka, gdzie mogłyby się odbywać pokazy winiarskie i degustacje. To wszystko oczywiście w ramach coraz bardziej modnej enoturystyki. Byłoby to świetne turystyczne uzupełnienie remontowanego parku Sanguszków i jego otoczenia – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

– Chcemy tym spichlerzem też zainteresować winiarzy lub inne osoby i instytucje – dodaje prezydent.

– Takie miejsce nie tylko przypomni dawne tradycje winiarskie tego regionu, ale również przyciągnie turystów i zatrzyma ich w mieście i okolicy na dłużej, niż tylko jeden dzień – mówi Marcin Pałach, szef Tarnowskiego Centrum Informacji.

W Małopolsce jest około 125 winnic, z tego w regionie tarnowskim ponad 60.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024