Tego rodzaju samorządowe wsparcie na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przyznawane jest budynkom, które wpisane są do rejestru zabytków i znajdują się na terenie Poznania, nie są jednak własnością miasta.
Ranga i kontynuacja prac
– Przy ocenie wniosków o dotacje braliśmy pod uwagę rangę i stan zachowania obiektu oraz ewentualne zagrożenie związane z brakiem renowacji – wyjaśnia poznańska miejska konserwator zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska. – Ważne było również to, czy mamy do czynienia z kontynuacją prac przy konkretnym budynku, a także wysokość pozostałych dofinansowań pozyskanych przez inwestorów.
Starówka, Gmina Żydowska i PTPN
Samorządowe wsparcie dotyczyć będzie zatem renowacji elewacji kamienic przy ul. Wodnej i Sierocej. Dotacje umożliwią także kontynuację prac konserwatorskich przy stolarce okiennej w kamienicy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu u zbiegu ulic Stawnej i Szewskiej, a także w budynku Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego.
Jeżycka secesja
Podobnie, jak w poprzednich latach dotację otrzymały także obiekty należące do secesyjnego zespołu kamienic wzniesionych po 1905 r. w rejonie obecnych ulic: Roosevelta, Krasińskiego oraz Zacisze.
Przy czym, zakwalifikowana do wsparcia kamienica przy ul. Krasińskiego 3a będzie miała wyremontowaną elewację frontową, balkony, a także odrestaurowane detale sztukatorskie z motywem roślinnym. Miejskie wsparcie pomoże także m.in. w remoncie dachu oraz renowacji ściany szachulcowej III piętra w sąsiedniej kamienicy przy ul. Krasińskiego 3.
Renowacja resursy kupieckiej
Pieniądze na remont zdobyła także resursa kupiecka (dawna siedziba stowarzyszenia kupieckiego) – eklektyczny budynek będący połączeniem podmiejskiej willi i kamienicy mieszczańskiej przy ul. Zwierzynieckiej 13. W obiekcie zaplanowano renowację elewacji frontowej i tylnej wraz z naprawą balkonów i balustrad. Dawny blask odzyska także sztukateria.
W tym roku dotacje przeznaczone zostaną również na prace przy dwóch obiektach na terenie Łazarza oraz w budynku przy ul. Stefana Czarnieckiego 5 na Wildzie.
Poznańskie zabytki sakralne
Wsparcie konserwatorskie pozyskały także poznańskie obiekty sakralne. W katedrze poznańskiej dofinansowano remont łuków przyporowych. A w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego przy ul. Garbary wykonane zostaną m.in. zabezpieczenia przeciwwilgociowe w prezbiterium.
Miejskie dofinansowanie przyczyni się również do uratowania obrazu św. Izydora z 1910 r., który znajduje się w kościele parafialnym przy ul. Kościelnej 3 oraz do przeprowadzenia prac konserwatorskich i zabezpieczających przy witrażach w kościele przy ul. św. Rocha.
Dodajmy, ze od 2018 roku miasto Poznań przeznaczyło na dotacje konserwatorskie blisko 16 mln zł.
Komentarze (0)