Miejskie wsparcie dla poznańskich zabytków

Miejskie wsparcie dla poznańskich zabytków
R.G./PAP
05.07.2023, o godz. 16:00
czas czytania: około 2 minut
0

15 zabytków w Poznaniu otrzyma w tym roku od miasta dotacje konserwatorskie. Samorządowe środki wesprą m.in. remonty poznańskich obiektów na Jeżycach, Łazarzu i Starym Mieście. Dzięki temu szansę na odzyskanie dawnej świetności zyskają zabytkowe kamienice oraz najcenniejsze obiekty sakralne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Tego rodzaju samorządowe wsparcie na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przyznawane jest budynkom, które wpisane są do rejestru zabytków i znajdują się na terenie Poznania, nie są jednak własnością miasta.

Ranga i kontynuacja prac

– Przy ocenie wniosków o dotacje braliśmy pod uwagę rangę i stan zachowania obiektu oraz ewentualne zagrożenie związane z brakiem renowacji – wyjaśnia poznańska miejska konserwator zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska. – Ważne było również to, czy mamy do czynienia z kontynuacją prac przy konkretnym budynku, a także wysokość pozostałych dofinansowań pozyskanych przez inwestorów.

Starówka, Gmina Żydowska i PTPN

Samorządowe wsparcie dotyczyć będzie zatem renowacji elewacji kamienic przy ul. Wodnej i Sierocej. Dotacje umożliwią także kontynuację prac konserwatorskich przy stolarce okiennej w kamienicy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu u zbiegu ulic Stawnej i Szewskiej, a także w budynku Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego.

Jeżycka secesja

Podobnie, jak w poprzednich latach dotację otrzymały także obiekty należące do secesyjnego zespołu kamienic wzniesionych po 1905 r. w rejonie obecnych ulic: Roosevelta, Krasińskiego oraz Zacisze.

Przy czym, zakwalifikowana do wsparcia kamienica przy ul. Krasińskiego 3a będzie miała wyremontowaną elewację frontową, balkony, a także odrestaurowane detale sztukatorskie z motywem roślinnym. Miejskie wsparcie pomoże także m.in. w remoncie dachu oraz renowacji ściany szachulcowej III piętra w sąsiedniej kamienicy przy ul. Krasińskiego 3.

Renowacja resursy kupieckiej

Pieniądze na remont zdobyła także resursa kupiecka (dawna siedziba stowarzyszenia kupieckiego) – eklektyczny budynek będący połączeniem podmiejskiej willi i kamienicy mieszczańskiej przy ul. Zwierzynieckiej 13. W obiekcie zaplanowano renowację elewacji frontowej i tylnej wraz z naprawą balkonów i balustrad. Dawny blask odzyska także sztukateria.

W tym roku dotacje przeznaczone zostaną również na prace przy dwóch obiektach na terenie Łazarza oraz w budynku przy ul. Stefana Czarnieckiego 5 na Wildzie.

Poznańskie zabytki sakralne

Wsparcie konserwatorskie pozyskały także poznańskie obiekty sakralne. W katedrze poznańskiej dofinansowano remont łuków przyporowych. A w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego przy ul. Garbary wykonane zostaną m.in. zabezpieczenia przeciwwilgociowe w prezbiterium.

Miejskie dofinansowanie przyczyni się również do uratowania obrazu św. Izydora z 1910 r., który znajduje się w kościele parafialnym przy ul. Kościelnej 3 oraz do przeprowadzenia prac konserwatorskich i zabezpieczających przy witrażach w kościele przy ul. św. Rocha.

Dodajmy, ze od 2018 roku miasto Poznań przeznaczyło na dotacje konserwatorskie blisko 16 mln zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024