Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Miks energetyczny Polski

Miks energetyczny Polski
04.01.2023, o godz. 14:05
czas czytania: około 2 minut
0

Polska walczy z kryzysem energetycznym, a rząd podejmuje wiele działań, aby przeciwdziałać jego skutkom. W perspektywie krótkoterminowej ważnym zadaniem było zaopatrzenie luki po węglu importowanym ze Wschodu. Węgla spłynęło tyle, ile jest potrzebne – a samorządy potrzebują mniej niż zostało zakontraktowane. W związku z tym wszystko wskazuje na to, że Polacy będą mogli spać spokojnie tej zimy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Aktualnie na poziomie zarówno krajowym, jak i europejskim trwa dyskusja o gazie. W Europie toczy się dyskusja o limicie ceny gazu dla przedsiębiorców. Natomiast z punktu widzenia gospodarstw domowych, podmiotów wrażliwych, samorządów, szkół i przedszkoli Rząd proponuje specjalną taryfę, aby objąć tych beneficjentów pomocą.

Aktualizacja polityki energetycznej

W perspektywie długoterminowej, rząd zapowiedział istotną aktualizację polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Ten strategiczny dokument ma zostać zmieniony do końca tego roku. To efekt przyspieszenia rozwoju energetyki atomowej w Polsce oraz problemów, z którymi cały sektor musi się mierzyć od początku wybuchu wojny w Ukrainie.

– Paliwa wschodnie, kopalne będą miały coraz mniejszy udział w naszym miksie energetycznym. Co w zamian? Oczywiście to, o czym słyszeliśmy kilka tygodni temu, czyli atom. Podstawa, bardzo stabilna energia w miksie energetycznym – buforująca różne możliwości produkcji energii z odnawialnych źródeł. Wiemy, że nie zawsze wieje, nie zawsze świeci słońce – w związku z tym stabilna energia, która może być włączana start-stop, czyli bardzo szybko i bardzo szybko również wyłączana, to jest energia atomowa – powiedział Waldemar Buda, minister Rozwoju i Technologii.

Wodór a miks energetyczny

– Oczywiście OZE musi być rozwijane i mamy duży potencjał, żeby w ramach miksu energetycznego zwiększyć udział OZE o kilkanaście procent w najbliższych latach. Dzisiaj mamy 20 gigawatów w OZE – większa część to fotowoltaika, ale też wiatraki. Mamy ustawę bliską nowelizacji, czyli możliwość farm wiatrowych na lądzie. Gigantyczne inwestycje przygotowywane na morzu, czyli offshore, który będzie dużą odnogą OZE w Polsce. I to zabezpiecza część zieloną w miksie energetycznym. Ważna jest też technologia przyszłości – wodór za kilka lat ma szansę mieć namacalne, wydajne wolumeny, realnie wpływające na miks energetyczny. To jest kwestia jeszcze kilku lat, ale z pewnością pomoże w transformacji, której jesteśmy świadkami – wyjaśnia Buda.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024