Na odnowę zdegradowanych obszarów w Łodzi zostało przeznaczonych 2 mld zł. Właśnie rozpoczęły się zadania zapisane w szerokim programie rewitalizacji miasta.

Do łódzkiego urzędu marszałkowskiego trafiły pakiety wniosków o dofinansowanie rewitalizacji obszarowej w Łodzi. Są one elementem większego, kompleksowego programu i stanowią ogromną szansę na rozwój miasta.

Ruszają pierwsze przetargi

Dotychczas Łódź złożyła 25 wniosków o dofinansowanie projektów. Ich całkowita wartość stanowi ponad 2 mld zł. Z kolei unijne dofinansowanie to ponad 1,1 mld zł.

Jak poinformował Tomasz Piotrowski, p.o Dyrektora Biura Prezydenta Łodzi pierwsze przetargi zostały już ogłoszone. Piotrowski zapowiada również, że wkrótce będą ogłaszane kolejne. Mamy nadzieję, że ocena formalna wniosków, które składamy też nie potrwa długo – mówi  T. Piotrowski.

Dla 11 z 25 z projektów zostały już podpisane umowy o dofinansowanie lub są w trakcie procedury zawierania umów projektów. Ich łączna kwota to ponad 230 mln zł. Dofinansowanie UE stanowi prawie 132 mln zł. Obejmują one m.in. rewitalizację Teatru Powszechnego, termomodernizację obiektów edukacyjnych oraz aranżację i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki.

Z kolei 14 spośród wszystkich 25 projektów obecnie przechodzi ocenę przeprowadzaną przez odpowiednie instytucje.

– Kończymy w ten sposób pewien etap współpracy, bo to pilotażowy program, niespotykany jeśli chodzi o skalę, większy jeśli chodzi o w Polsce i Europie – powiedział marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Wyraził też nadzieję, że po wymianie uwag, ocenie formalnej i merytorycznej ruszy dofinansowanie z UE.

Warto zaznaczyć, iż w tym roku Łódź zamierza złożyć 14 kolejnych wniosków na kwotę ponad 406 mln zł. Dofinansowanie stanowić będzie ok. 283 mln zł. 

Obszar skrajnie zaniedbany

Podstawą łódzkiego  programu jest osiem projektów, które nazywane są rewitalizacją obszarową. Należy jednak pamiętać, że to jedynie osiem z kilkudziesięciu projektów, jakie Łódź zamierza w najbliższym czasie zrealizować. Tych osiem wyróżnia to, że w najbliższych latach skupią się w nich inwestycje z unijnym dofinansowaniem. Jak tłumaczy jeden z radnych Paweł Bliźniuk przyniesione do łódzkiego urzędu dokumenty z wnioskami obejmują rewitalizację 7 i 8 kwartału miasta (ul. Ogrodowa i Gdańsk Zachodni). Jako pierwsze zostaną one poddane rewitalizacji.

Łódzkie Śródmieście stanowi zaniedbywany przez ostatnie lata obszar, w którym zrodziło się wiele problemów. Wśród nich znalazły się znaczne zniszczenie zabytkowych kamienic i problemy społeczne. Do tego dochodzą: migracja mieszkańców i działalności gospodarczej  z obszaru centralnego, a także hałas komunikacyjny i znikoma ilość zieleni miejskiej. Dzięki zainicjowaniu rozmaitych programów miejskich w ostatnim okresie ożywia się zarówno sama ul. Piotrkowska, jak i jej zdewastowana dotąd okolica.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj