Mimo epidemii jakość powietrza w Warszawie się nie poprawia

Mimo epidemii jakość powietrza w Warszawie się nie poprawia
PAP/szp
27.03.2020, o godz. 13:20
czas czytania: około 2 minut
0

Na ten moment nie można potwierdzić tezy, że jakość powietrza w stolicy zmieniła się w stosunku do tej z początku marca, kiedy nie było epidemii koronawirusa w Polsce - przekazało biuro prasowe stołecznego ratusza.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Europejska Agencja Środowiska (EEA) stwierdziła, że zagrożenie koronawirusem powoduje zmniejszenie ruchu samochodowego i ograniczeń w poruszaniu się ludności, przez co stężenie zanieczyszczeń powietrza w Europie, zwłaszcza dwutlenku azotu, wyraźnie spadło.

Tymczasem jak jednak poinformowało biuro prasowe warszawskiego ratusza, w ostatnich dniach w stolicy nie zarejestrowano wyraźnego spadku stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu. Nadal oscylują one w okolicach ok 70 µg/m3, co Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska określa jako poziom umiarkowany.

Co więcej, w zeszłym tygodniu notowano w południowej i centralnej części kraju, podwyższone stężenia pyłu. Przyczyną takiego stanu były zwiększone emisje z indywidualnego ogrzewania budynków, warunki meteorologiczne – czyli brak opadów oraz słaby wiatr oraz pylenie roślin.

W Warszawie największe stężenia zanieczyszczeń odnotowano 17 marca na stacji pomiarowej przy al. Niepodległości – wynosiło prawie 107 µg/m3. Do tych wyników oprócz pogody i emisji z kominów przyczynił się również tzw. „unos wtórny”, tj. wzbijanie pyłów w powietrze przez pojazdy jeżdżące po warszawskich ulicach.

Potwierdziła to Agnieszka Drozd, członek zarządu Warszawskiego Alarmu Smogowego. Wskazała, że chociaż ruch samochodowy w mieście zasadniczo się zmniejszył, w ostatnie noce były przymrozki, przez co mieszkańcy Warszawy palili w piecach przyczyniając się tym samym do powstawania smogu. – Jest też sucho, nie ma wiatru, więc wszystkie brudy unoszą się w powietrzu. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja się poprawi, kiedy skończą się zimne dni – dodała.

Monitoring jakości powietrza w Warszawie opiera się na danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym ze stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), odpowiedzialnego za Państwowy Monitoring Środowiska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024