Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Minister przemysłu: wzrost płac w spółkach węglowych

Minister przemysłu: wzrost płac w spółkach węglowych
M
18.02.2024, o godz. 14:18
czas czytania: około 3 minut
0

Minister przemysłu, Marzena Czarnecka, podczas konferencji prasowej w Katowicach omówiła kwestię wzrostu płac w spółkach węglowych. Wyjaśniła, że zasady podwyżek są ściśle związane z umową społeczną. Czy obowiązująca umowa społeczna w sektorze węglowym będzie wystarczająca, by zapewnić stabilność oraz sprawiedliwe warunki płacowe dla pracowników, czy też potrzebne są dalsze negocjacje i zmiany w polityce płacowej?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Na piątkowym briefingu w Katowicach minister poinformowała, że zgodnie z ustaleniami ze spotkania z unijnymi komisarzami z 5 lutego br. umowa społeczna, podpisana w maju 2021 r., która reguluje m.in. zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. pozostaje aktualna. Nie będzie negocjowana z Komisją Europejską, zmieniony zostanie jedynie wniosek notyfikacyjny.

Umowa społeczna dotyczy trzech spółek węglowych objętych systemem publicznego wsparcia: Polskiej Grupy Górniczej, Południowego Koncernu Węglowego i Węglokoksu Kraj. Zgodnie z zawartym w 2022 r. aneksem do umowy, przeciętne wynagrodzenie w tych spółkach ma rosnąć o 1 proc. powyżej wskaźnika średniorocznej inflacji.

Różnice w podejściu do postulatów płacowych

Minister była w piątek pytana m.in. o postulaty płacowe pracowników spółek węglowych. Rozdzieliła te kwestie na Jastrzębską Spółkę Węglową – jako spółkę giełdową – i Polską Grupę Górniczą i pozostałe spółki, jako podlegające umowie społecznej i Skarbowi Państwa, gdzie swoje uprawnienia z akcji wykonuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

– Jastrzębska Spółka Węglowa: w nawiązaniu do sporu zbiorowego, który tam się toczy, decyzja należy do zarządu spółki. To jest samodzielna spółka giełdowa, która musi podejmować decyzje, również decyzje płacowe – stwierdziła Czarnecka.

– Natomiast w przypadku PGG: skoro utrzymujemy, że umowa społeczna jest umową aktualną, to z tej umowy społecznej wynikają szczegółowe informacje dotyczące sposobu podwyżek dla sektora górniczego – odpowiedziała.

Pytana, czy w jej ocenie argumenty strony społecznej dotyczące kwestii finansowych są uzasadnione, minister powtórzyła, że w JSW decyzje musi podjąć zarząd, bo to zarząd ma informacje co do stanu finansów, możliwości dokonywania podwyżek i potrzeby dokonywania tych podwyżek.

– W przypadku PGG i spółek PKW oraz Węglokoks: musimy sobie zdać sprawę z tego, że umowa społeczna obowiązuje w całości. Skoro obowiązuje w całości, to nie możemy dyskutować o częściach tej umowy, czy ta część obowiązuje, a ta nie obowiązuje – mamy ją w całości – oceniła.

Związkowcy domagają się ustaleń w zakresie umowy społecznej

Odnosząc się do opinii związków, że rząd jest stroną postulatów płacowych jako sygnatariusz umowy społecznej minister zaznaczyła, że “związkowcy domagali się ustaleń w zakresie umowy społecznej”. Podkreśliła, że toczą się rozmowy pomiędzy zarządem PGG, a związkami. Stwierdziła, że to zarząd jest “głównym podmiotem, który się komunikuje ze stroną społeczną”.

– Natomiast jeżeli dojdziemy do negocjacji tych dokumentów, których stroną jest również strona rządowa, to oczywiście w tej części będziemy rozmawiać – zadeklarowała.

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) weszli w spór zbiorowy z zarządem spółki wobec – jak podali – braku odpowiedzi na ich żądania płacowe pod koniec stycznia br. Wcześniej zażądali, aby w 2024 r. płace ponad 21-tysięcznej załogi JSW wzrosły co najmniej o 1 pkt proc. powyżej ubiegłorocznej inflacji.

Kwestia płac w spółkach węglowych staje się przedmiotem gorących dyskusji i negocjacji, które mają istotny wpływa na stabilność sektora oraz sytuację materialną pracowników.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024