Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Ministerstwo apeluje o niemarnowanie żywności, zapowiada nowy program

Ministerstwo apeluje o niemarnowanie żywności, zapowiada nowy program
jwo
29.03.2018, o godz. 13:12
czas czytania: około 1 minuty
0

- Okres świąteczny to czas, kiedy zdarza nam się kupować zdecydowanie więcej żywności niż potrzebujemy. Nie przesadzajmy z robieniem zapasów jedzenia, żeby nie stawało się ono później odpadem - mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– Aż 39 proc. Polaków deklaruje, że wyrzuca żywność do kosza, najczęściej z powodu przekroczenia terminu przydatności do spożycia. Marnotrawienie żywności to nie tylko problem społeczny i ekonomiczny, ale też środowiskowy. Dlatego robiąc przemyślane zakupy, ograniczamy ilość wytwarzanych odpadów i ich negatywny wpływ na środowisko – powiedział Sławomir Mazurek.

W przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności zdaniem ministerstwa mogą pomóc instytucje publiczne. Pomocny dla nich ma być Program Racjonalizacji Strat i Ograniczania Marnotrawstwa Żywności (PROM).

Projekt będzie realizowany przez konsorcjum Federacji Polskich Banków Żywności, Instytutu Ochrony Środowiska, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Polskiego Towarzystwo Technologów Żywności.

Wymienione jednostki mają opracować zbiór dobrych praktyk i przepisów prawnych pomagających ograniczać marnotrawienie żywności. Będzie to element większego planu ograniczania strat i marnotrawstwa żywności.

Federacja Polskich Banków Żywności, lider konsorcjum, będzie odpowiedzialny za działania wdrożeniowe związane z przekazywaniem żywności na cele społeczne i ich upowszechnianiem. Z kolei Polskie Towarzystwo Technologów Żywności, partner projektu, będzie miało za zadanie opracowanie i wdrożenie procedury przekazywania żywności (MOST) na cele społeczne przez przedstawicieli branży spożywczej. Procedura ta będzie narzędziem programu PROM – wyjaśnia Ministerstwo Środowiska.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024