Ministerstwo Środowiska chce nowych poziomów alarmowania o smogu

Ministerstwo Środowiska chce nowych poziomów alarmowania o smogu
jwo
04.04.2019, o godz. 12:08
czas czytania: około 1 minuty
0

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że resort zaproponował bardziej restrykcyjne normy dla informowania i alarmowania o smogu w Polsce. Poziomy mają zostać zmniejszone o 50 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rozporządzenie odnośnie poziomów alarmowania i informowania o smogu wydawane jest przez ministra środowiska w porozumieniu z ministrem zdrowia. Obecnie obowiązujące przepisy mówią, że poziom informowania dla przekroczenia norm dobowego stężenia pyłu PM10 w powietrzu wynosi 200 mikrogramów na metr sześc., a poziom alarmowania – 300.

– W ostatnich dniach zaproponowaliśmy obniżenie poziomów, które wynosić będą odpowiednio 250 i 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10 – poinformował minister Henryk Kowalczyk.

Szef resortu środowiska dodał, że proponowane zmiany są szczególnie ważne dla osób bezpośrednio narażonych na wpływ zanieczyszczeń powietrza – dzieci, seniorów, sportowców czy kobiet w ciąży.

Organizacje ekologiczne, takie jak np. alarmy smogowe, od lat postulują urzeczywistnienie norm informowania i alarmowania o smogu w Polsce. Polska ma bowiem jeden z najwyższych poziomów informowania i alarmowania społeczeństwa o zanieczyszczeniu powietrza w Europie. Np. na Węgrzech alarm smogowy ogłaszany jest przy 100 mikrogramach na metr sześc. PM10, w Czechach – przy 150.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów, a dla pyłu PM2,5 – 25 mikrogramów na metr sześcienny.

Źródło: Onet/PAP

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024