Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

MŚ: starosta nie będzie miał pierwszeństwa wykupu domu z basenem czy oczkiem wodnym

MŚ: starosta nie będzie miał pierwszeństwa wykupu domu z basenem czy oczkiem wodnym
gj
15.01.2018, o godz. 15:55
czas czytania: około 2 minut
1

Według nowych przepisów od 1 stycznia 2018 r. chcący sprzedać działkę, na której terenie znajdują się stojące wody śródlądowe, najpierw ofertę zakupu muszą złożyć staroście. Ministerstwo Środowiska opublikowało własną interpretację tego przepisu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W art. 217 ust. 13 nowej ustawy Prawo wodne przyznane zostało Skarbowi Państwa prawo wykupu gruntów pod stojącymi wodami śródlądowymi. Według przepisów z art. 23 za takie uznawane są nie tylko jeziora czy naturalne zbiorniki, ale też wody znajdujące się w zagłębieniach terenu stworzonych przez człowieka, a do takich zliczyć można basen, sadzawki, oczka wodne i zbiorniki retencyjne. Natomiast nie wiadomo do końca, czy prawo pierwokupu obejmuje również rowy. Prawnicy uważają, że nie powinno, bo przecież rów przebiega z reguły przez wiele nieruchomości, nabycie tylko jednego odcinka nie miałoby więc sensu.

Jak informuje Rzeczpospolita, w związku z wieloma wątpliwościami Ministerstwo Środowiska wydało opinię, w której wyjaśnia, że prawo pierwokupu nie dotyczy prywatnych posesji. Przysługiwać ono będzie jedynie przy sprzedaży gruntów pokrytych śródlądowymi wodami stojącymi, nabytymi od Skarbu Państwa już po wejściu w życie nowej ustawy Prawo wodne.

Prawo pierwokupu nie przysługuje również w przypadku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, który pokryty jest śródlądowymi wodami stojącymi. Według interpretacji ministerstwa w art. 217 ust. 13, w którym mowa o prawie pierwokupu, dotyczy wyłącznie zbywania gruntów Skarbu Państwa. W interpretacji powołano się na Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie „zasad techniki prawodawczej”. Według tego dokumentu każdą samodzielną myśl ujmuje się w osobny artykuł, a jeżeli jest to zespół zdań, wówczas artykuł dzieli się na ustępy.

Sprzedajesz dom z oczkiem wodnym lub basenem? Prawo pierwokupu będzie miał starosta

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


olifant

Komentarz #9129 dodany 2018-01-15 19:59:21

ciekawe zioła muszą palić w tym ministerstwie , bo według "wyjaśnień" ministerialnych urzędników starostwa działający w imieniu Skarbu Państwa będzie miał możliwość pierwokupu gruntów .....Skarbu Państwa (Monty Python by lepiej tego nie wymyślił), ten bełkot może tylko tłumaczyć ostre chlanie z żalu po ministrze no i po wodzie , która Z MŚ odeszła w siną (morską) dal .......... ahoj

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024