Jak zaznaczył resort klimatu we wpisie zamieszczonym w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, przygotowywany projekt wprowadza do polskiego prawa zapisy unijnego rozporządzenia CRMA (Critical Raw Materials Act).
Założenia przewidują uregulowanie na poziomie ustawy instytucji Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie, aktualizowanie oraz wdrażanie krajowej polityki surowcowej państwa. Funkcję tę pełni obecnie Główny Geolog Kraju, który jest równocześnie przedstawicielem Polski w Europejskiej Radzie ds. Surowców Krytycznych powołanej na mocy CRMA.
Będzie nowy zespół przy premierze
Przewiduje się także powołanie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Surowcowej Państwa, który ma być odpowiedzialny za przygotowywanie oraz przedstawienie do akceptacji Radzie Ministrów dokumentów dotyczących uznania za strategiczny dla UE zgodnie z CRMA wydobycia, przetwarzania lub recyklingu surowców krytycznych realizowanego na terenie Polski. Jak zaznaczono w uzasadnieniu, projekty strategiczne mogą znajdować się w zakresie działań wielu resortów bądź urzędów, dlatego niezbędne jest powołanie zespołu, który będzie wydawać opinię i przedstawi rządowi do akceptacji odpowiednie dokumenty.
Na mocy ustawy powstać ma w ministerstwie klimatu ma jeden punkt kontaktowy w zakresie wydobycia złóż kopalin, przetwarzania oraz recyklingu surowców krytycznych.
Powstanie Centrum Analiz Surowcowych
Projekt zawierać ma także regulacje dot. monitorowania ryzyk w łańcuchu dostaw surowców, utworzenie listy nowych oraz istniejących projektów dotyczących surowców krytycznych, Krajowego Rejestru Przedsiębiorstw w Strategicznych Łańcuchach Wartości, przygotowania informacji o stanie zapasów strategicznych surowców strategicznych w rozumieniu CRMA. Zakłada się również utworzenie Centrum Analiz Surowcowych, które będzie odpowiedzialne m.in. za ocenę obecnego oraz przyszłego zapotrzebowania gospodarki krajowej na surowce czy też za monitorowanie i łagodzenia ryzyka zakłóceń w podaży tych surowców.
Przewiduje się też utworzenie krajowych środków dotyczących obiegu zamkniętego w zakresie surowców krytycznych, które zostaną wpisane w Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2028. Jednym z tych środków będzie utworzenie i prowadzenie bazy danych zamkniętych, w tym opuszczonych, obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, wraz z możliwym wytypowaniem obiektów z potencjałem do odzysku surowców krytycznych.
Komentarze (0)