MKiŚ: projekt prawa wodorowego po wakacjach powinien trafić do Sejmu

MKiŚ: projekt prawa wodorowego po wakacjach powinien trafić do Sejmu
MŁ/PAP
04.07.2024, o godz. 16:05
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo klimatu zakłada, że projekt prawa wodorowego - regulacji dla rynku wodoru powinien po wakacjach trafić do Sejmu. Jednocześnie MKiŚ przygotowuje m.in program promocji elektrolizerów wart 600 mln euro - poinformowali w czwartek przedstawiciele resortu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak poinformowała na konferencji prasowej ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, resort zakończył konsultacje publiczne projektu pakietu regulacji dla wodoru. Konsultacje spotkały się z dużym zainteresowaniem, co oznacza, że proponowane regulacje są oczekiwane przez rynek – dodała. Projekt trafi teraz na komitet stały Rady Ministrów, chcielibyśmy, aby po wakacjach, po przyjęciu przez rząd znalazł się już w Sejmie – podkreśliła Hennig-Kloska.

Jak zaznaczyła, brak regulacji spowalnia rozwój branży wodorowej i wprowadzanie nowych technologii, tymczasem wodór nie tylko zastąpi gaz jako nośnik energii, ale też będzie niezbędny do uzyskania neutralności klimatycznej i postępu dekarbonizacji w niektórych obszarach.

Projekt prawa wodorowego ma charakter typowo regulacyjny

Według ministry, projekt prawa wodorowego ma charakter typowo regulacyjny, m.in. wprowadza pojęcia konieczne do rozwoju i funkcjonowania rynku wodoru w Polsce, np. definicje poszczególnych rodzajów wodoru: niskoemisyjnego, odnawialnego i RFNBO (odnawialny pochodzenia niebiologicznego). Projekt reguluje także, jaka działalność na rynku wodoru będzie objęta koncesją.

Hennig-Kloska dodała, że w założeniu to operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie budował system przesyłu i magazynowania wodoru, będzie też jego operatorem. W jej opinii pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby polskiego przemysłu może powstać na Pomorzu, w zespole magazynów kawernowych w Kosakowie. To właśnie na Pomorzu, będziemy mieli duże nadwyżki energii, wodór pomoże ją magazynować – oceniła ministra.

Przyszłość zielonego wodoru

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował z kolei, że MKiŚ wspólnie z BGP pracuje nad programem promocji elektrolizerów, czyli produkcji zielonego wodoru i że na ten cel przeznaczone ma zostać ok. 600 mln euro. Przypomniał, że NFOŚiGW prowadzi nabór wniosków na innowacyjne wykorzystanie wodoru w transporcie, na co przeznaczone jest ok. 2,7 mld zł. Chodzi m.in. o zastosowanie wodoru w żegludze czy na kolei.

Bolesta poinformował również, że Polska zabiega w unijnych radach ds. środowiska i ds. energii o modyfikacje zasad przydzielania wsparcia z Europejskiego Banku Wodoru. Jak zauważył, w 1. aukcji zorganizowanej przez EBW wygrały oparte o fotowoltaikę projekty instalacji produkcyjnych wodoru odnawialnego z Hiszpanii i Portugali, polski projekt natomiast przepadł.

“Zabiegamy o stworzeniu w aukcjach Banku koszyków narodowych, bo nigdy nie będziemy w stanie konkurować z Portugalią czy Hiszpanią nasłonecznieniem. Staramy się o wyrównanie konkurencji i mamy w tym poparcie kilku państw m.in. Czech, Słowacji czy Francji” – podkreślił Bolesta.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024