Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

MKiŚ: projekt prawa wodorowego po wakacjach powinien trafić do Sejmu

MKiŚ: projekt prawa wodorowego po wakacjach powinien trafić do Sejmu
MŁ/PAP
04.07.2024, o godz. 16:05
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo klimatu zakłada, że projekt prawa wodorowego - regulacji dla rynku wodoru powinien po wakacjach trafić do Sejmu. Jednocześnie MKiŚ przygotowuje m.in program promocji elektrolizerów wart 600 mln euro - poinformowali w czwartek przedstawiciele resortu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Jak poinformowała na konferencji prasowej ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, resort zakończył konsultacje publiczne projektu pakietu regulacji dla wodoru. Konsultacje spotkały się z dużym zainteresowaniem, co oznacza, że proponowane regulacje są oczekiwane przez rynek – dodała. Projekt trafi teraz na komitet stały Rady Ministrów, chcielibyśmy, aby po wakacjach, po przyjęciu przez rząd znalazł się już w Sejmie – podkreśliła Hennig-Kloska.

Jak zaznaczyła, brak regulacji spowalnia rozwój branży wodorowej i wprowadzanie nowych technologii, tymczasem wodór nie tylko zastąpi gaz jako nośnik energii, ale też będzie niezbędny do uzyskania neutralności klimatycznej i postępu dekarbonizacji w niektórych obszarach.

Projekt prawa wodorowego ma charakter typowo regulacyjny

Według ministry, projekt prawa wodorowego ma charakter typowo regulacyjny, m.in. wprowadza pojęcia konieczne do rozwoju i funkcjonowania rynku wodoru w Polsce, np. definicje poszczególnych rodzajów wodoru: niskoemisyjnego, odnawialnego i RFNBO (odnawialny pochodzenia niebiologicznego). Projekt reguluje także, jaka działalność na rynku wodoru będzie objęta koncesją.

Hennig-Kloska dodała, że w założeniu to operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie budował system przesyłu i magazynowania wodoru, będzie też jego operatorem. W jej opinii pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby polskiego przemysłu może powstać na Pomorzu, w zespole magazynów kawernowych w Kosakowie. To właśnie na Pomorzu, będziemy mieli duże nadwyżki energii, wodór pomoże ją magazynować – oceniła ministra.

Przyszłość zielonego wodoru

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował z kolei, że MKiŚ wspólnie z BGP pracuje nad programem promocji elektrolizerów, czyli produkcji zielonego wodoru i że na ten cel przeznaczone ma zostać ok. 600 mln euro. Przypomniał, że NFOŚiGW prowadzi nabór wniosków na innowacyjne wykorzystanie wodoru w transporcie, na co przeznaczone jest ok. 2,7 mld zł. Chodzi m.in. o zastosowanie wodoru w żegludze czy na kolei.

Bolesta poinformował również, że Polska zabiega w unijnych radach ds. środowiska i ds. energii o modyfikacje zasad przydzielania wsparcia z Europejskiego Banku Wodoru. Jak zauważył, w 1. aukcji zorganizowanej przez EBW wygrały oparte o fotowoltaikę projekty instalacji produkcyjnych wodoru odnawialnego z Hiszpanii i Portugali, polski projekt natomiast przepadł.

“Zabiegamy o stworzeniu w aukcjach Banku koszyków narodowych, bo nigdy nie będziemy w stanie konkurować z Portugalią czy Hiszpanią nasłonecznieniem. Staramy się o wyrównanie konkurencji i mamy w tym poparcie kilku państw m.in. Czech, Słowacji czy Francji” – podkreślił Bolesta.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024