Monako wybuduje osiedle apartamentowców z terenami zielonymi bezpośrednio na wodzie. Z dużym udziałem polskiej myśli technicznej.

W gdyńskiej stoczni Crist zwodowany został olbrzymi suchy dok NB56, nazwany Marco Polo, który będzie służył do wybudowania (układania ważących nawet 12 tys. ton fundamentów) osiedla apartamentów na wodzie w ramach projektu „Extension en mer de Monaco”.

Teraz, po załadunku, przez Marsylię do Księstwa Monako przewiezie go specjalny statek towarowy Sunrise.

W monakijskiej zatoce dzięki wybudowanemu w gdyńskiej stoczni dokowi możliwa będzie budowa osiedla składającego się nie tylko z mieszkalnych apartamentów, parkingów, ale także zielonych parków, skwerów, bulwarów i promenad, a nawet mariny. Dzięki temu obszar tego malutkiego księstwa  „urośnie” aż o 6 hektarów.

Ocenia się, że będzie to jedna z największych europejskich atrakcji turystycznych, pozwalająca także przyciągnąć nowych inwestorów.

Dok o powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych budowany był w stoczni Crist w Gdyni. Polska firma nie tylko zrealizowała projekt, ale przede wszystkim zaplanowała go, na koniec zaś przetestowała. Budowała trwała 10 miesięcy.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj