W podwórzu Liceum Ogólnokształcącego nr III przy ul. Składowej we Wrocławiu powstał mural. Obraz zajmuje około 100 m kw. i przedstawia patrona szkoły – Adama Mickiewicza. Dodatkowo malowidło ma walczyć ze smogiem.

III LO przy ul. Składowej jubileusz 75-lecia postanowiło uczcić muralem z patronem swojej szkoły, Adamem Mickiewiczem. Samorząd uczniowski zorganizował konkurs na projekt, który w założeniu mural miał przedstawiać historię szkoły. Projektować mogli uczniowie i absolwenci szkoły. Zwyciężył projekt absolwenta klasy architektonicznej, Macieja Konopki.

– Mural był moim największym dziełem i nie lada wyzwaniem. Na wykonanie planowaliśmy poświęcić około 10 dni, udało się w tydzień. Pracę zaczynaliśmy w nocy; musiało być ciemno, ponieważ użyliśmy projektora, który nanosił na ścianę czarne kontury. Następnie w ciągu dnia zaczęliśmy go wypełniać kolorami. Po 5 dniach mieliśmy już całość, jednak brakowało szczegółów i ostatnich ruchów pędzla. W ostatni dzień pokryliśmy całą ścianę warstwą lakieru, aby chronić przed wypływem środowiska zewnętrznego – opowiada Maciej Konopka.

Ekologiczny mural powalczy ze smogiem

Rozmiar obrazu to około 100 metrów kwadratowych. Mural został wykonany farbami pochłaniającymi smog, co jest istotne z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo boisk sportowych oraz gmachu szkoły, a także umiejscowienie ściany w zabytkowej dzielnicy Wrocławia, w której ciągle dominują stare kaflowe piece. Według zapewnień producenta 1 metr kwadratowy ściany pomalowanej farbą pochłania taką samą ilość smogu co jedno drzewo.

– Biorąc pod uwagę, że mural ma 100 metrów kwadratowych, można powiedzieć, że posadziliśmy na ścianie mały las – podkreśla Maciej Konopka.

– Ekologiczne podejście do życia jest ważne i konieczne, aby móc właściwie wychowywać kolejne pokolenia uczniów. Dlatego zastosowanie tego rozwiązania jest dla nas niezwykle cenne – dodaje dyrektor liceum, Tomasz Cygal , dyrektor III LO.

Historia szkoły na malowidle

Na pierwszym planie widnieje postać Adama Mickiewicza – patrona szkoły z palcami ułożonymi w napis LO III. Za nim znajdują się dwa budynki szkolne, w których na przestrzeni ostatnich lat mieściła się wrocławska Trójka.

Projekt zawiera wiele symboli takich jak wrocławskie mosty, które w swoim założeniu łączą dwa brzegi, a w odniesieniu do szkoły mają łączyć pokolenia. Lata wplecione w nurt rzeki mają pokazać historię szkoły na tle upływającego czasu. Autor muralu zdradza, że również on pojawił się na muralu, w charakterystycznej dla siebie pozie.

– Mamy nadzieję, że będzie jednoczył społeczność Trójki, a także wpisze się na stałe jako ważny element historii szkoły. Chcielibyśmy, by stał się też istotnym punktem Nadodrza. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego przedsięwzięcia – dodaje Tomasz Cygal.

Realizację projektu sfinansował Dom Development, czyli inwestor oraz Dom Construction – wykonawca inwestycji Dom na Kurkowej, który dodatkowo wyremontował ścianę. Na ten cel przeznaczono 20 tys. złotych.

– Gdy dowiedzieliśmy się, że liceum sąsiadujące z naszym budynkiem będzie w tym roku obchodzić 75-lecie istnienia, zaoferowaliśmy swoją pomoc w sfinansowaniu muralu. Współpraca z podmiotami znajdującymi się w okolicy naszych inwestycji jest dla nas kluczowa – chcemy, aby nasze działania miały pozytywny wpływ na otoczenie, w którym się znajdują – mówi Iwona Kołodziejczyk, prezes Dom Development Wrocław.

Czytaj więcej

Skomentuj