1 / 20

Wiele samorządów w całym kraju zdecydowało się uczcić 100-lecie niepodległości, wykonując z tej okazji rocznicowe murale. Namalowany na murze wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego, polskiej kawalerii w szarży czy żołnierzy z biało-czerwoną chorągwią zostanie z mieszkańcami na dłużej, na pewno na wiele lat.

Murale to dzieła malarstwa ściennego dużych rozmiarów. W ostatnich latach zyskują w Polsce dużą popularność i są wykonywane z różnych okazji.

Murale za pieniądze samorządów

Wśród nich jest wiele malowideł utrzymanych w biało-czerwonej kolorystyce. To murale o treści patriotycznej, niepodległościowej, związane z rozmaitymi rocznicami. W Warszawie powstało w ostatnich latach wiele murali poświęconych Bohaterom Powstania Warszawskiego, w Wielkopolsce wiele murów zdobią postaci powstańców wielkopolskich, są też murale upamiętniające znanych dowódców i słynne jednostki wojskowe. Część z nich powstaje z inicjatywy lokalnych aktywistów i za pieniądze ze zbiórek, ale wiele dzieł jest dofinansowywanych przez samorządy.

[poll id=”45″]

W tym roku w Polsce powstało wiele murali nawiązujących do 100-lecia odzyskania niepodległości. Wiele samorządów zdecydowało się w takiej formie uczcić tę wielką rocznicę, bo takie dzieło malarskie ma charakter trwały, zostaje w danym mieście czy gminie na dłużej. Często mur czy budynek z muralem dobrej jakości artystycznej staje się lokalną atrakcją turystyczną, pod którą ludzie robią sobie zdjęcia i umawiają się na randki.

Samorządy wolą zapłacić za wykonanie muralu niż organizować piknik, festyn czy akademię, która szybko idzie w zapomnienie. Mural przetrwa kilka, kilkanaście lat, a w razie zniszczenia czy wyblaknięcia może niewielkim kosztem zostać odnowiony.

Murale na Święto Niepodległości

Duży udział w dziele propagowania murali niepodległościowych ma Narodowe Centrum Kultury, które na początku tego roku ogłosiło konkurs dla szkół na projekty edukacyjne. Z nadesłanych propozycji komisja wyłoniła dziesięciu laureatów, którzy otrzymali wsparcie do 39 tys. zł na zaprojektowanie i realizację łącznie dziesięciu murali nawiązujących do odradzającej się polskiej suwerenności. Projekt jest zatytułowany “Murale naszej niepodległości”.

Portal Komunalny przygotował subiektywny przegląd murali o tematyce niepodległościowej i patriotycznej powstałych w tym roku lub nieco wcześniej. Wszystkie namalowano z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Czasem nawiązują do wydarzeń pobocznych, mniej znanych – lokalnych wydarzeń, bitew i potyczek, powstań, przejętej władzy w mieście czy regionie, ważnych postaci i ważnych wydarzeń historycznych.

Które z nich podobają się Wam najbardziej?

Czytaj więcej

Skomentuj