Na mapie Polski przybędzie siedem miast

Na mapie Polski przybędzie siedem miast
pap/jw
11.07.2024, o godz. 12:44
czas czytania: około 2 minut
0

Od przyszłego roku w Polsce przybędzie siedem miast – zakłada projekt rozporządzenia MSWiA, o którym informacje opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Prawa miejskie mają otrzymać m.in. miejscowości w województwie lubelskim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak napisano w wykazie prac legislacyjnych rządu, projektowane rozporządzenie ma na celu wprowadzenie zmian w podziale terytorialnym państwa, uwzględniające wnioski, które od samorządów wpłynęły do resortu spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi o zmiany granic gmin i miast, nadania statusu miasta miejscowościom i zmiany siedziby władz gminy.

Granice gmin

Zgodnie z projektowaną regulacją, od 1 stycznia przyszłego roku siedmiu miejscowościom zostanie nadany status miasta. Miastami staną się trzy miejscowości w województwie lubelskim: Końskowola, Kurów i Wąwolnica. Status miasta uzyskają także: Kazanów, Kobylnica, Sobków i Zaniemyśl.

Projekt zakłada również, że od przyszłego roku nastąpi siedem zmian dotyczących ustalenia granic gmin: pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły, oraz pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg.

11 zmian będzie dotyczyło ustalenia granic miast. W tym przypadku – jak czytamy na stronach wykazu prac rządu, oprócz ustalenia granic miast wynikających z nadania statusu miasta, ustalenie granic dotyczy miast: Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec, Olsztyn. Natomiast jedna zmiana dotyczy zmiany siedziby władz gminy Batorz z Batorza na Batorz Pierwszy.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2024 r.

Status miasta

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. Jak niejednokrotnie podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości, Może także spowodować zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, czy dać możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

W 2024 roku na mapie Polski pojawiło się aż 34 nowych miast. MSWiA wyliczyło, że zmiany dotyczą ponad 200 tys. ludzi. Najwięcej nowych miast przybyło w województwach: mazowieckim – aż 11 oraz łódzkim – 8. Status miasta otrzymały m.in. Kikół (gm. Kikół), w powiecie lipnowskim, w województwie kujawsko-pomorskim; Brody (gm. Brody), w powiecie żarskim, w województwie lubuskim; Maciejowice (gm. Maciejowice), w powiecie garwolińskim, w województwie mazowieckim; Przytyk (gm. Przytyk), w powiecie radomskim, w województwie mazowieckim. Większość z tych miejscowości liczy poniżej tysiąca mieszkańców, co oznacza, że od razu weszło do grona najmniejszych miast w Polsce. Kilka lat temu przyjmowano, że miejscowość ubiegająca się o status miasta musi zamieszkiwać przynajmniej 2 tys. osób, ale z czasem zaczęto odchodzić od tej zasady.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024