Kraków dołączy do miast mogących pochwalić się tężniami solankowymi. Trwa budowa takiego obiektu nad Zalewem Nowohuckim.

Tężnię solankową buduje krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej. Powstaje w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego w sąsiedztwie istniejącego placu zabaw, w północno-zachodniej części akwenu. Solny mikroklimat w tym miejscu, bogaty w dobroczynny jod, zbliżony będzie do tego nad morzem.

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w trakcie produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach.

Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj