Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Najnowszy raport hydrologiczny: czy grozi nam susza?

Najnowszy raport hydrologiczny: czy grozi nam susza?
Kamila Sekułowicz
26.03.2020, o godz. 6:58
czas czytania: około 2 minut
2

Opady, które miały miejsce w ostatnich tygodniach, wpłynęły pozytywnie na wilgotność gleby, jednak nie zniwelowały zagrożenia suszą. Z raportu przygotowanego na zlecenie Wód Polskich wynika, że deficyt wody w środowisku nadal występuje.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Niski poziom opadów w okresie zimowym nie zapewnił glebie wystarczającego nawodnienia, dlatego bez odpowiednich działań w zakresie retencji możemy się spodziewać większej suszy niż w roku ubiegłym.

Monitoring prowadzony przez Państwową Służbę Hydrologiczno-Meteorologiczną (PSHM IMGW-PIB) pokazuje, że okres od grudnia 2019 do lutego 2020  charakteryzował się niskim poziomem opadów. W Wielkopolsce, na Kujawach i Dolnym Śląsku sumy opadów za grudzień 2019 r. stanowiły jednie 40-60% normy wieloletniej.

Susza atmosferyczna, czyli deficyt opadów, jaki zanotowano w grudniu 2019 i styczniu 2020 (mimo wyższych sum opadów w lutym i marcu) bardzo silnie wpłynął na stan hydrologiczny polskich rzek.  Pozytywnym efektem większych opadów w lutym i marcu jest istotna poprawa wilgoci w glebie. Aktualnie wilgotność gleby w przypowierzchniowych warstwach profilu glebowego do 1 metra oscyluje pomiędzy 50 a 95%  (stan na 18.03.2020 r.). Oznacza to, że aktualnie zagrożenie suszą rolniczą zostało zminimalizowane. Jednak wzrost temperatury w kolejnych miesiącach przy niewielkich opadach może odwrócić ten stan.

Prognoza intensywności suszy w wodach podziemnych wg Państwowej Służby Hydrogeologicznej (PSH) na luty wskazuje, że jeśli niekorzystne warunki meteorologiczne utrzymają się w nadchodzących tygodniach, niżówka hydrogeologiczna wystąpi w granicach ośmiu województw:

  • lubelskiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • wielkopolskiego,
  • pomorskiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • dolnośląskiego,
  • opolskiego
  • i śląskiego.

Lokalnie zjawisko to może występować również w innych regionach kraju, w szczególności w województwie mazowieckim.

Zgodnie z komunikatem PSH o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej – na obszarach objętych niżówką mogą wystąpić utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


gustawmiethling @wp.pl

Komentarz #51959 dodany 2020-04-09 14:58:23

No nareszcie dotarło co do niektórych głów aby nie lekceważyć t.z suszy i niskich stanów wody w rzekach.Zawsze należało dbać o to co spada z nieba bo łaskę stwórcy należy z pokorą przyjąć .Nie to co za darmochę dostajecie należy nie szanować i marnotrawić, przeciwnie jest to dane w nagrodę za modły wznoszone w sejmie szacum panowie czapki z głów pamiętając jak JKM J .K prosząc z ław o dary niebios ,otrzymał , przyjęliście i nadal nie szanujecie.Teraz p.premier prosi i przekonuje o dyscyplinę w sprawie covid -19, nawet zabraniając wstępu do lasu. Pokora i tylko pokora a nie buta i kłamstwa prowadzą do nowej rzeczywistości.Wiemy że nadzieja to matka głupich ,trudno nie mamy wyjścia spróbujmy ,bez prób i błędów nie przekonamy nikogo o rzeczywistej rzeczywistości . Szukając wyjścia z t.z suszy proponuję tworzyć magazyny energetyczne na wysokość bezpieczną w korycie rzeki . W terenie i na odpowiedniej wysokości przegrodzić w poprzek rzekę zabezpieczyć tamą nie śluzą z regulacją wysokości lustra wody i zaworami bezpieczeństwa chroniącymi tereny zamieszkałe przed wysoką wodą. Zyskamy na energii ,czystości wód zamiatając i segregując to co przyniesie a z zawirowania odprowadzić do kontenera i przemielić , obowiązkowo plastyk zamknąć w obiegu produkcyjnym . Zasoby wody nawadniają okolicę wsparte pompami nawilgacają okolicę i uzupełniają zasoby wody głębinowej. Fachowcy czytający ten mój artykuł przytakną, ale znajdą inne ,,ale,,bo to nie wyszło z pod ich pióra ,a za tanie prace to oni odpowiedzialność ponoszą. Widząc jak sejm , prowadzący dyskusję należało by tylko zaadresować ten artykuł na adres J.K. ale nie poradzę sobie nie posiadam adresu .Gutzyg P.S innowacyjne projekty należy testować poprawiać a nie podchodzić jak do jeża.Ja testuję oddychanie przez wodę i jest to b.dobra maseczka chroniąca mnie przed COVID.-19 lecz gabaryt nieporęczny, żona stwierdza że nieładna jest z takim czymś na twarzy ha.ha ha . Nie wiem czy w wodzie ,,to to,, się utopi? Jak sprawdzić ? i kto to zrobi? Woda w.g mnie to bezkonkurencyjny twór stwórcy jaki za darmo spożywać nam dano. Woda to ŻYCIE, ale szanuj bo je stracisz.


olo

Komentarz #53680 dodany 2020-04-16 18:50:17

Probuje zainteresować suszą znajomych i pytam czy coś widzą, obserwują Na wzgorzach morenowych wokól Trojmiasta liczne bagienka i cieki wysychają tak nie było od 6 lat. jeziora obniżają swój stan.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024