Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Najstarszy ogród botaniczny w Polsce zamknięty. Władze czekają na pozwolenie

Najstarszy ogród botaniczny w Polsce zamknięty. Władze czekają na pozwolenie
MŁ/PAP
21.04.2020, o godz. 13:39
czas czytania: około 3 minut
0

W najstarszym ogrodzie botanicznym w Polsce – ogrodzie UJ w Krakowie - wiosna już w pełni. Pracownicy otrzymują liczne zapytania, kiedy ogród będzie otwarty. Kierownictwo jednostki odpowiada, że tak szybko, jak to możliwe, ale decyzja jest uzależniona od regulacji prawnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie każdego roku w połowie kwietnia otwierał swoje podwoje dla zwiedzających. W tym roku tak się nie stało z powodu epidemii koronawirusa.

Parki i lasy otwarte – ogród botaniczny nadal nie

Ogród, podlegający władzom uniwersyteckim, pozostanie zamknięty do czasu wydania odpowiednich rozporządzeń – chodzi o decyzje władz UJ, te z kolei stosują się do zaleceń rządu.

– Z utęsknieniem czekamy na otwarcie ogrodu i z utęsknieniem czekają na to ludzie. Otrzymujemy liczne zapytania, kiedy ogród będzie otwarty. Wiele osób myśli, że jeśli parki i lasy zostały już otwarte, to ogród też. Tak jednak nie jest. Ale jesteśmy gotowi na otwarcie i kiedy tylko regulacje prawne na to pozwolą, to zrobimy to – mówi kierownik Ogrodu Botanicznego UJ prof. Józef Mitka.

Wiosna w pełni

W krakowskim ogrodzie wiosna w pełni. Rozkwitły różne rośliny charakterystyczne dla pełnej wiosny. Ogród wypełniają kwiaty leśne i łąkowe, także pięknie pachnące magnolie. Wczesnowiosenne rośliny już przekwitają. Zdaniem kierownika maj będzie najpiękniejszy  w tym miejscu.

Ogród Botaniczny UJ zachęca do oglądania zdjęć na swojej stronie internetowej. Internauci mogą m.in. poznać historię prawdopodobnie najstarszego daktylowca utrzymywanego w warunkach szklarniowych w Europie oraz podziwiać największą kolekcję storczyków w Polsce. Jednostka rozwija też podstronę, która umożliwi multimedialne zwiedzanie tej oazy zieleni w środku miasta.

Władze UJ zdecydowały, że do 15 maja na uczelni obowiązuje nadzwyczajny tryb pracy. Do tego czasu działalność wszystkich jednostek uniwersyteckich jest ograniczona do niezbędnego minimum, a zajęcia odbywają się w systemie zdalnym. Zgodnie z rozporządzeniami rządowymi do odwołania obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań z wyłączeniem zakładów pracy.

Najstarszy ogród botaniczny w Polsce

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszym ogrodem w Polsce. Początki jego historii sięgają XVII w., ale oficjalnie założono go w 1783 r. Powstał w z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy Katedry Chemii i Historii Naturalnej. Obszar, obejmujący początkowo ok. 2,4 ha, zakomponowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. Dzisiejszą aranżację zawdzięcza prof. Władysławowi Szaferowi, jednemu z najwybitniejszych polskich botaników. W 1976 roku wpisano go do rejestru zabytków jako obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

Obecnie Ogród Botaniczny zajmuje 9,6 ha, ma bogatą kolekcję drzew i krzewów. Najokazalszym jest dąb Jagielloński, który ma ok. 250 lat. Nieco młodsze są dwa derenie Śniadeckiego. Na dziedzińcu Collegium Śniadeckiego, od strony ulicy Kopernika, rośnie najstarsza polska robinia akacjowa. Zwiedzający mogą także zapoznać się z okazałymi gatunkami sagowców – jednych z najstarszych roślin na Ziemi. Kilka okazów liczy ponad 150 lat i prawdopodobnie pochodzi z naturalnych stanowisk. Ogród posiada też bogatą kolekcję ok. 500 gatunków i odmian storczyków. Jej początki sięgają połowy XIX w.

W ostatnich latach w Ogrodzie Botanicznym przeprowadzono szereg prac remontowych,    w tym rozbudowano kompleks szklarniowy, aby umożliwić dalszy wzrost ponad 150-letniej palmie daktylowej z Wysp Kanaryjskich. Oficjalne otwarcie przebudowanej szklarni nastąpi po zniesieniu restrykcji związanych z epidemią koronawirusa.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024