Reklama

envicon 2023 ad1a

Największa inwestycja zieleni miejskiej w Krakowie na ukończeniu

Największa inwestycja zieleni miejskiej w Krakowie na ukończeniu
29.04.2020, o godz. 12:06
czas czytania: około 2 minut
0

Zespół pałacowo-parkowy Anny i Erazma Jerzmanowskich to teren zabytkowy, rośnie w nim wiele starych drzew uznanych za pomniki przyrody. Właśnie kończy się jego rewitalizacja. Oprócz remontu starych alejek, zostaną wytyczone nowe, pojawiają się też nowe nasadzenia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy Anny i Erazma Jerzmanowskich – położony między ul. Wielicką, Na Wrzosach, Górników i Żabią w Prokocimiu – to jedna z najstarszych enklaw zieleni w Krakowie. Długo nie mogła doczekać się remontu – przede wszystkim z uwagi na duży koszt inwestycji.

– To największa inwestycja zieleni miejskiej – mówi Piotr Kempf, dyrektor ZZM w Krakowie. – Rozpoczęła się w roku ubiegłym i w tej chwili prace dobiegają końca. Chcielibyśmy aby pod koniec wakacji park był gotowy i oddany mieszkańcom do użytkowania – dodaje.

W parku zaszła bardzo duża zmiana. Jest to park zabytkowy z pięknym starodrzewiem. ZZM odtwarza to co zostało zaplanowane przed laty. Alejki powstają – z jednej strony z materiałów nieprzepuszczalnych które nie będą szkodziły drzewom – tak aby można było te drzewa utrzymać jak najdłużej. Z drugiej strony alejki będą miały gładkie nawierzchnie co będzie sprzyjało np.. jeździe na rolkach i innym formom rekreacji.

Tym, co wyróżni park to nawiązanie do rynku głównego w Krakowie poprzez fontannę profesora Zina. Przez lata fontanna leżała ukryta w magazynach a kiedyś zdobiła Rynek Główny. Chodzi o słynną fontannę, którą zaprojektował profesor Wiktor Zin. Odnaleziono poszczególne elementy fontanny i poddano je renowacji oraz dorobiono brakujące.

To wyjątkowy park, w którym sadzone są ogromne ilości roślin bylinowych. – Będzie to całoroczny ogród kwitnący, w którym będziemy mogli cieszyć się i podziwiać przyrodę której piękno jest wyróżnikiem tego parku w stosunku do innych – mówi Piotr Kempf.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023