Nowy krakowski park powstanie wzdłuż ul. Tetmajera w Bronowicach Wielkich. Zaprezentowano koncepcję, która spodobała się mieszkańcom. Prace mogą ruszyć w 2020 r.

Park Tetmajera o powierzchni ok. 13 ha powstać ma w krakowskich Bronowicach Wielkich. Teren ten objęty jest częściowo Planem Zwiększania Lesistości, co wyznacza pewne ograniczenia jak chodzi o wprowadzenie elementów małej architektury. Całość koncepcji zakłada jednak naturalny, nieingerujący zanadto w naturę charakter parku.

W nowym parku ma powstać interesująca infrastruktura. Planowana jest budowa inspirowanego przyrodą leśnego placu zabaw, wyposażonego w urządzenia wykonane z naturalnych materiałów oraz wykorzystujących ukształtowanie terenu. Obok pojawi się ogród sensoryczny, a także strefa rekreacyjna nad stawem wraz z niezbędnymi do piknikowania meblami i urządzeniami.

Pojawią się naturalne ogrodzenia oddzielające istniejące siedliska przyrodnicze od terenów użytkowych. W południowej części parku powstanie ogród wiejski, inspirowany życiem dawnej wsi Bronowice, z jej charakterystycznymi starymi chałupami, zabytkowym Dworkiem Rydlówka czy Tetmajerówką. Wykorzystane mają być naturalne materiały, a nasadzona roślinność charakterystyczna dla ogrodów rustykalnych.

Zaprezentowany projekt koncepcyjny spodobał się okolicznym mieszkańcom. Najbardziej ucieszyła ich perspektywa dostępu do stawu, który obecnie dzierżawiony jest przez Polski Związek Wędkarski. Dzięki współpracy możliwe będzie korzystanie z tego terenu zarówno przez mieszkańców jak i wędkarzy. W otoczeniu zbiornika powstać mają drewniane pomosty przytwierdzone do brzegów, które wraz z planowaną ścieżką zdrowia łączyć będą się z centralnie zlokalizowaną altaną oraz pozostałymi elementami nowego parku.

Termin zakończenia prac związanych z projektem koncepcyjnym planowany jest na październik br. W 2019 r. planowana jest realizacja projektu budowlanego wraz z niezbędnymi pozwoleniami, tak by 2020 r. mogły ruszyć prace budowlane.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Rewelacyjny pomysł 🙂 Fantastycznie! Myślę, że Włodzimierz Tetmajer i Lucjan Rydel byliby szczęśliwi… a mieszkańcy Bronowic i turyści będą mieli rewelacyjne miejsce na spacery 🙂

Skomentuj