Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Naukowcy przebadali kleszcze w mieście. Co czwarty zaraża boreliozą

Naukowcy przebadali kleszcze w mieście. Co czwarty zaraża boreliozą
pap/jw
08.07.2024, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

Naukowcy i studenci z Uniwersytetu Zielonogórskiego przeprowadzili badania, z których wynika, że co czwarty kleszcz znaleziony w mieście zaraża boreliozą. Badania odbyły się m.in. w parkach, na skwerach, trawnikach w centrum miasta oraz terenach zieleni przy przedszkolach i szkołach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W ramach badania naukowcy i studenci wyruszyli w miasto z białymi flagami o powierzchni 1 m.kw. Przygotowanym materiałem obmiatali rośliny i trawy w 72 miejscach w mieście m.in. w parkach, na skwerach, trawnikach w centrum miasta oraz terenach zieleni przy przedszkolach i szkołach.

Choroby odkleszczowe

Po przebadaniu kleszczy, które przyczepiły się do flagi, okazało się, że 25% z nich było nosicielami krętków Borreli, które u człowieka wywołują boreliozę.

– Kleszcze są specyficzną grupą zwierząt, która może zaatakować ludzi i przenieść różnego rodzaju choroby odkleszczowe – powiedział dr Olaf Ciebiera z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W Zielonej Górze występują dwa rodzaje kleszczy pospolity oraz łąkowy. – Niebezpieczny dla nas jest kleszcz pospolity, ponieważ to on atakuje człowieka – wyjaśnił Ciebiera. Z kolei kleszcz łąkowy żeruje na sarnach, dzikach czy jeleniach. – Ten odsetek patogenów w kleszczach jest różny i zależy od środowiska czy to jest w mieście, czy poza miastem. Ale rzeczywiście w północno-wschodniej czy wschodniej Polsce tej boreliozy jest więcej – dodał.

Badanie kleszcza pod kątem patogenów, które w nim występują, polega na rozdrobieniu osobnika i wydzieleniu z niego DNA. – Jeśli już wydzielimy DNA to namnażamy fragment genu flageliny z bakterii patogennej Borrelia, która występuje w śliniankach kleszcza – wyjaśniła dr Renata Grochowalska z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jak zauważyła, zaskoczeniem dla badaczy było to, że “że faktycznie co czwarty kleszcz jest zarażony bakterią Borrelia, która jest rzeczywiście chorobotwórcza dla człowieka”.

Ochrona przed kleszczami

Zdaniem Grochowalskiej, jeśli zachowamy środki ostrożności, “to spotkanie z kleszczem nie musi być niebezpieczne”.

Przed kleszczami chronią środki dostępne w sklepach. – Dla psów lub kotów skuteczne będą specjalne obroże – podkreślił Ciebiera i dodał, że takie obroże na bucie czy nodze mogą dla ochrony nosić również osoby pracujące w lesie.

Kleszcze przenoszą wiele różnych chorób. To m.in. babeszjoza, anaplazmoza czy riketsjoza. Jeden kleszcz może mieć w sobie kilka różnych patogenów. Jednym ukąszeniem może więc zarazić kilkoma chorobami.

W warunkach naturalnych w Polsce występuje 19 gatunków kleszczy. Na wschód od Wisły coraz częściej można spotkać kleszcza łąkowego, uznawanego za gatunek bardziej ciepłolubny. Najliczniejszą grupę stanowi jednak kleszcz pospolity, który najczęściej atakuje ludzi. Może przenosić boreliozę i wirusa kleszczowego zapalenia mózgu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024