Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

NFOŚiGW: 630 wniosków na 28 mld zł dofinansowania dla magazynów energii

NFOŚiGW: 630 wniosków na 28 mld zł dofinansowania dla magazynów energii
KP/PAP
06.06.2025, o godz. 13:08
czas czytania: około 2 minut
0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostał 630 wniosków na 28 mld zł w naborze na dofinansowanie magazynów energii elektrycznej – poinformował w piątek NFOŚiGW. Budżet programu to 4,15 mld zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Jak zaznaczył Fundusz, wnioski dotyczą dofinansowania magazynów o mocy ponad 20 GW i pojemności 122 GWh, a łączna deklarowana wartość tych projektów przekracza 70 mld zł. Budżet programu w formie dotacji i pożyczek wynosi 4,15 mld zł, przy czym część dotacyjna to 3,735 mld zł, a pożyczkowa 415 mln zł.

Pieniądze na podłączenie do sieci

Dotacja może pokryć do 45% całkowitych kosztów inwestycji, ale może zostać zwiększona o 10 pkt proc. dla średniego przedsiębiorstwa i 20 pkt proc. dla małej firmy. Pożyczka na warunkach preferencyjnych lub rynkowych może wynieść do 100% kosztów kwalifikowanych.

– Dofinansowanie jest także możliwe na ich podłączenie do sieci oraz infrastruktury towarzyszącej, a także konfigurację i synchronizację. Nabór cieszył się ogromnym zainteresowaniem i tak jak się spodziewaliśmy wpłynęło bardzo dużo wniosków. Teraz będziemy prowadzili transparentny proces ich oceny zgodnie z warunkami programu i regulaminem naboru – poinformowała dyrektor Departamentu Energetyki i Przemysłu NFOŚiGW Magdalena Misiurek, cytowana w komunikacie Funduszu.

Program jest finansowany z Funduszu Modernizacyjnego (FM) – instrumentu finansowego zasilanego ze sprzedaży 4,5 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami EU-ETS. Pieniądze z FM mają wspierać modernizację systemu energetycznego, poprawę efektywności energetycznej i zeroemisyjny transport w Polsce i 12 innych krajach UE. Według szacunków w latach 2021-30 do Polski może trafić ok. 60 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego. Krajowym operatorem FM jest NFOŚiGW.


Latem energetyka mogłaby być zasilana wyłącznie z paneli słonecznych?


Świętokrzyskie już działa

Wcześniej ok. 62 mln zł ze środków europejskich na magazyny energii przeznaczyło województwo świętokrzyskie. W regionie powstanie blisko 2,2 tys. magazynów energii. Ze wsparcia skorzysta 29 gmin.  Największy projekt skoordynuje gmina Morawica, która przy jego realizacji będzie współpracować z okolicznymi samorządami: Chęcin, Daleszyc, Miedzianej Góry, Nowin i Zagnańska. Gminy otrzymają 17,8 mln zł dofinansowania; powstanie 630 magazynów energii.

Podobnej skali przedsięwzięcie zrealizują Starachowice, wspólnie z gminami z powiatów kieleckiego, opatowskiego, sandomierskiego i starachowickiego (Brody, Mirzec, Obrazów, Ożarów oraz Piekoszów). Projekt otrzymał ponad 17,5 mln zł, co pozwoli na montaż niemal 600 magazynów energii.

Natomiast Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, obejmujący sześć samorządów (Bieliny, Górno, Łączna, Masłów, Pawłów oraz Waśniów), przeznaczy ponad 17 mln zł na instalację ponad 560 magazynów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2026