Na początku drugiego kwartału tego roku uruchomiony zostanie program „Ciepłe mieszkanie”, wspierający m.in. wymianę źródeł ciepła oraz stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach wielorodzinnych – zapowiedział wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Przedsięwzięcie, pilotażowo realizowane w minionym roku w woj. zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku, będzie uzupełniać – w formie odrębnego programu – program „Czyste powietrze”, wspierający m.in. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Dla zabudowy wielolokalowej

– Będzie to pogram przeznaczony dla zabudowy wielolokalowej. Program, którego nie należy łączyć z “Czystym powietrzem”, ale niosący te same zadania – dbanie o jakość powietrza, dbanie o to, żebyśmy palili dobrymi nośnikami energii, żebyśmy nie zanieczyszczali powietrza, żebyśmy mogli żyć w zdrowym środowisku – tłumaczył w poniedziałek w Bieruniu (Śląskie) wiceprezes Mirowski.

Jak mówił, realizowany w ub. roku pilotaż służył „wyskalowaniu” programu tak, by rozpocząć jego realizację w skali ogólnopolskiej.

– Taki program pod nazwą “Ciepłe mieszkanie” będziemy chcieli uruchomić na początku drugiego kwartału br. – zadeklarował Mirowski.

Założenia programu

Wzorem programu „Czyste powietrze”, w „Ciepłym mieszkaniu” zastosowana będzie formuła współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, które będą podpisywały umowy z gminami na zasadach wykorzystywanych obecnie w ogólnopolskim programie usuwania azbestu ze środowiska.

Szczegóły finansowe programu „Ciepłe mieszkanie” nie są na razie znane. „Będziemy chcieli dopasować wysokość dofinansowania do tego, żeby pojedynczy właściciele w budynkach wielolokalowych mogli składać wnioski o wymianę kopciuchów czy też np. stolarki drzwiowej i okiennej” – mówił wiceprezes NFOŚiGW.

– W drugim etapie programu „Ciepłe mieszkanie” współpraca ma być poszerzona m.in. o wspólnoty mieszkaniowe; formuła takiej współpracy jest także testowana w pilotażach. Te elementy, jak się wydaje, funkcjonują dobrze, dlatego będziemy chcieli je przenieść również do programu “Ciepłe mieszkanie” – mówił w Bieruniu wiceszef Funduszu.

Jak ocenił, walka ze smogiem wymaga stworzenia programu wspierającego likwidację tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń także z zabudowy wielorodzinnej, a nie jedynie z domów jednorodzinnych – stąd prace nad uruchomieniem „Ciepłego mieszkania”.

Czytaj więcej

Skomentuj