Zarządzanie wodami opadowymi stanowi jedno z największych wyzwań stojących przed współczesnymi miastami. Zmieniający się klimat sprawia, ze coraz częściej dochodzi do gwałtownych zjawisk pogodowych, takich jak ulewne deszcze. Niedawno przykład takiej sytuacji mieliśmy w Łodzi, gdzie straty wywołane ulewą sięgają według szacunków wielu milionów złotych.
Wody opadowe nie muszą być straszne
Deszcz jest jednak naturalnym zjawiskiem, jeśli umiemy się do niego przygotować. Polskie prawo ma zachęcać do takich działań samorządy, a zatem i spółki wodociągowe.
Jak wygląda to w praktyce? Jakie polskie miasta dają dobry przykład działań? Czego możemy uczyć się od innych? To pytania przewodnie konferencji „Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne”, która dziś i jutro odbywa się na zamku w Gniewie.
Spotkanie skupia osoby dbające o zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi. Biorą w nim udział przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, administracji publicznej, firm związanych z gospodarką wodno-ściekową oraz architekci i deweloperzy.
W Polsce i na świecie
O tym, jak wyglądają rozwiązania w kwestii wód opadowych w Europie mówiła podczas pierwszego dnia konferencji dr Klara Ramm z federacji EauEau, zrzeszającej 29 krajów naszego kontynentu, a o korzyściach z gospodarowania deszczówką w kontekście społecznym i środowiskowym – dr Ksymena Rosiek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Czym charakteryzuje się podejście do wód opadowych w Holandii przedstawiła Edyta Wiśniewska z Netherland Water Partnership. Prawnicy Jędrzej Bujny z SMM Legal oraz Łukasz Ciszewski z kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy omówili najnowsze uwarunkowania prawne. Mowa była także o unijnych wymogach w kwestii oczyszczania ścieków komunalnych.
Podczas konferencji w Gniewie nie brakuje też tematów i prezentacji technologicznych. Mowa jest o podczyszczaniu wód opadowych, o ich zagospodarowaniu w budynkach, zielonej i błękitnej infrastrukturze, o kłopotach z opomiarowaniem wód opadowych.
W piątek Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska przedstawi rządowy program adaptacji miast do zmian klimatu, a Stanisław Drzewiecki, prezes MPWiK w Bydgoszczy opowie o tym, jak Bydgoszcz stała się pierwszym polskim “miastem-gąbką”.
Komentarze (0)