Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Nie bój się deszczu! O wodzie opadowej na konferencji w Gniewie

Nie bój się deszczu! O wodzie opadowej na konferencji w Gniewie
ko
24.05.2018, o godz. 16:18
czas czytania: około 2 minut
0

Nowe Prawo wodne powinno zachęcać do zwiększenia retencjonowania wody, jednak by tak się stało, trzeba je doprecyzować. Istotne jest przede wszystkim stworzenie motywującego systemu finansowego, który skłoni gminy do inwestycji w tej sferze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Zarządzanie wodami opadowymi stanowi jedno z największych wyzwań stojących przed współczesnymi miastami. Zmieniający się klimat sprawia, ze coraz częściej dochodzi do gwałtownych zjawisk pogodowych, takich jak ulewne deszcze. Niedawno przykład takiej sytuacji mieliśmy w Łodzi, gdzie straty wywołane ulewą sięgają według szacunków wielu milionów złotych.

Wody opadowe. Jak sobie z nimi poradzić?

Wody opadowe nie muszą być straszne

Deszcz jest jednak naturalnym zjawiskiem, jeśli umiemy się do niego przygotować. Polskie prawo ma zachęcać do takich działań samorządy, a zatem i spółki wodociągowe.

Jak wygląda to w praktyce? Jakie polskie miasta dają dobry przykład działań? Czego możemy uczyć się od innych? To pytania przewodnie konferencji „Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne”, która dziś i jutro odbywa się na zamku w Gniewie.

Spotkanie skupia osoby dbające o zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi. Biorą w nim udział przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, administracji publicznej, firm związanych z gospodarką wodno-ściekową oraz architekci i deweloperzy.

W Polsce i na świecie

O tym, jak wyglądają rozwiązania w kwestii wód opadowych w Europie mówiła podczas pierwszego dnia konferencji dr Klara Ramm z federacji EauEau, zrzeszającej 29 krajów naszego kontynentu, a o korzyściach z gospodarowania deszczówką w kontekście społecznym i środowiskowym – dr Ksymena Rosiek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Czym charakteryzuje się podejście do wód opadowych w Holandii przedstawiła Edyta Wiśniewska z Netherland Water Partnership. Prawnicy Jędrzej Bujny z SMM Legal oraz Łukasz Ciszewski z kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy omówili najnowsze uwarunkowania prawne. Mowa była także o unijnych wymogach w kwestii oczyszczania ścieków komunalnych.

Podczas konferencji w Gniewie nie brakuje też tematów i prezentacji technologicznych. Mowa jest o podczyszczaniu wód opadowych, o ich zagospodarowaniu w budynkach, zielonej i błękitnej infrastrukturze, o kłopotach z opomiarowaniem wód opadowych.

W piątek Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska przedstawi rządowy program adaptacji miast do zmian klimatu, a Stanisław Drzewiecki, prezes MPWiK w Bydgoszczy opowie o tym, jak Bydgoszcz stała się pierwszym polskim “miastem-gąbką”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024