1 / 5

Nowe Prawo wodne powinno zachęcać do zwiększenia retencjonowania wody, jednak by tak się stało, trzeba je doprecyzować. Istotne jest przede wszystkim stworzenie motywującego systemu finansowego, który skłoni gminy do inwestycji w tej sferze.

Zarządzanie wodami opadowymi stanowi jedno z największych wyzwań stojących przed współczesnymi miastami. Zmieniający się klimat sprawia, ze coraz częściej dochodzi do gwałtownych zjawisk pogodowych, takich jak ulewne deszcze. Niedawno przykład takiej sytuacji mieliśmy w Łodzi, gdzie straty wywołane ulewą sięgają według szacunków wielu milionów złotych.

Wody opadowe. Jak sobie z nimi poradzić?

Wody opadowe nie muszą być straszne

Deszcz jest jednak naturalnym zjawiskiem, jeśli umiemy się do niego przygotować. Polskie prawo ma zachęcać do takich działań samorządy, a zatem i spółki wodociągowe.

Jak wygląda to w praktyce? Jakie polskie miasta dają dobry przykład działań? Czego możemy uczyć się od innych? To pytania przewodnie konferencji „Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne”, która dziś i jutro odbywa się na zamku w Gniewie.

Spotkanie skupia osoby dbające o zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi. Biorą w nim udział przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, administracji publicznej, firm związanych z gospodarką wodno-ściekową oraz architekci i deweloperzy.

W Polsce i na świecie

O tym, jak wyglądają rozwiązania w kwestii wód opadowych w Europie mówiła podczas pierwszego dnia konferencji dr Klara Ramm z federacji EauEau, zrzeszającej 29 krajów naszego kontynentu, a o korzyściach z gospodarowania deszczówką w kontekście społecznym i środowiskowym – dr Ksymena Rosiek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Czym charakteryzuje się podejście do wód opadowych w Holandii przedstawiła Edyta Wiśniewska z Netherland Water Partnership. Prawnicy Jędrzej Bujny z SMM Legal oraz Łukasz Ciszewski z kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy omówili najnowsze uwarunkowania prawne. Mowa była także o unijnych wymogach w kwestii oczyszczania ścieków komunalnych.

Podczas konferencji w Gniewie nie brakuje też tematów i prezentacji technologicznych. Mowa jest o podczyszczaniu wód opadowych, o ich zagospodarowaniu w budynkach, zielonej i błękitnej infrastrukturze, o kłopotach z opomiarowaniem wód opadowych.

W piątek Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska przedstawi rządowy program adaptacji miast do zmian klimatu, a Stanisław Drzewiecki, prezes MPWiK w Bydgoszczy opowie o tym, jak Bydgoszcz stała się pierwszym polskim “miastem-gąbką”.

Czytaj więcej

Skomentuj