Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Niemal 100 projektów w ramach Zielonego Budżetu za prawie 2,8 mln zł - to plan Katowic na 2023 rok

Niemal 100 projektów w ramach Zielonego Budżetu za prawie 2,8 mln zł - to plan Katowic na 2023 rok
MŁ/PAP
03.10.2022, o godz. 9:37
czas czytania: około 4 minut
0

Blisko 100 projektów z Zielonego Budżetu miasta Katowice zostanie wykonanych w 2023 r. Lokalny samorząd wesprze realizację celów związanych z miejską przyrodą i ekologią kwotą prawie 2,8 mln zł, wydzieloną z budżetu obywatelskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

W Katowicach, prócz środków zabezpieczonych w ramach budżetu obywatelskiego, pula pieniędzy jest przeznaczona na zadania związane z poprawą środowiska naturalnego w mieście. Łączna wartość obu działań to ponad 20,5 mln zł, z czego 3 mln przeznaczone są na Zielony Budżet.

Rekordowa edycja Zielonego Budżetu Katowic

Jak wynika z informacji katowickiego magistratu, po zakończeniu tegorocznej procedury przedsięwzięcia, w 2023 r. zostanie zrealizowanych 96 zadań za prawie 2,8 mln zł. To rekordowa dotąd edycja, zarówno pod względem liczby wybranych do realizacji zadań, jak i złożonych wniosków.

„Zielony Budżet stał się elementem wyróżniającym Katowice. To niezwykle ważne narzędzie w zakresie zazieleniania dzielnic i edukacji ekologicznej. O tym, jak ważne to zadanie, najlepiej świadczy liczba złożonych wniosków” – ocenił cytowany w informacji miasta jego prezydent Marcin Krupa.

Jak podkreślił, w tym roku padł rekord – mieszkańcy złożyli do Zielonego Budżetu 222 wnioski. 146 z nich przeszło pozytywną rekomendację i zostały poddane ocenie przez zespół oceniający. Biorąc pod uwagę wyniki prac zespołu i jego rekomendacje, prezydent Katowic wyznaczył do realizacji 96 zadań.

Ekologia, ochrona środowiska, zieleń

Mieszkańcy Katowic do Zielonego Budżetu zgłaszają swoje pomysły z zakresu szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. Każde zadanie jest sprawdzane od strony formalnej, następnie weryfikowane są możliwości jego wykonania.

Ponieważ co roku wartość zgłoszonych zadań przekracza środki przeznaczone na ich realizację, rekomendacje zadań najpełniej wpisujących się w ideę Zielonego Budżetu, wydaje Zespół Oceniający w składzie ze specjalistami z Zakładu Zieleni Miejskiej miasta Katowice.

Wsparciem w ocenie są przedstawiciele strony społecznej, architekci, inżynierowie przedstawiciele komórek urzędu i jednostek, które oceniały zadania na etapie weryfikacji merytorycznej.

Przykładowe projekty

W ubiegłorocznej edycji Zielonego Budżetu wśród zadań wybranych z propozycji mieszkańców znalazł się projekt: „Zielona Stawowa/Drzewa wracają na ul. Stawową”, w ramach którego w miejscach gdzie pierwotnie rosły drzewa (głównie po stronie zachodniej) mają zostać nasadzone nowe.

W ramach projektu pod nazwą „Łapmy deszczówkę w Katowicach” na terenach podległych Komunalnemu Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej oraz innym jednostkom miejskim (miejskie domy kultury, miejska biblioteka publiczna, miejski ośrodek pomocy społecznej) zamontowanych zostanie 50 pojemników na wodę.

Ponadto wybrane do realizacji zadania polegać mają m.in. na nasadzeniu pnączy na ekranach akustycznych w obrębie miasta czy zakupie przenośnych donic miejskich z drzewkami, krzewami, kwiatami – do ustawienia tam, gdzie nie ma możliwości posadzenia drzew bezpośrednio w gruncie, np. na rynku w Murckach, placu Wyzwolenia w Nikiszowcu czy wzdłuż ul. Le Ronda.

Poza zazielenieniem Katowic wybrano także zadania o charakterze edukacyjnym, m.in. związane z ochroną owadów zapylających warsztaty dla mieszkańców miasta, które mają się odbyć w Zawodziu i Załężu. Wśród wskazanych zadań znalazło się również kilka propozycji związanych ze zdrowiem, m.in. „Ogród terapeutyczny dla pacjentów szpitala w Ochojcu oraz mieszkańców Katowic” czy „Kwiatowa ostoja – Ogród Społeczny” na ul. Łętowskiego.

Są także propozycje kierowane do najmłodszych: „EKOteatrzyki – cykl przedstawień teatralnych” w Kostuchnie czy „Zielony zakątek – warsztaty i działania edukacyjne w zakresie ekologii i ochrony przyrody w Miejskim Przedszkolu nr 93 w Katowicach”.

Dotychczasowe działania

W dwóch pierwszych edycjach zielonego budżetu mieszkańcy złożyli 292 projekty, z których do realizacji przeznaczono 143 za prawie 5 mln zł.

Podczas pierwszej edycji Zielonego Budżetu Zespół Oceniający wybrał 54 zielone projekty o wartości blisko 2 mln zł i zarekomendował je prezydentowi do realizacji. W ramach drugiej edycji Zespół zarekomendował do realizacji 89 projektów o wartości blisko 2,8 mln zł.

Wśród zrealizowanych już pomysłów znalazło się urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką (charakterystyczny blok mieszkalny w ścisłym śródmieściu, między rynkiem a Spodkiem). Z Zielonego Budżetu opłacono także: nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin – m.in. w dzielnicy Bogucice, na osiedlu Paderewskiego czy Kokocińcu; łąki kwietne na os. Tysiąclecia; ogród deszczowy na osiedlu Bażantowo; zakupy i montaż budek lęgowych dla ptaków na terenie Ligoty-Panewnik czy zajęcia edukacyjne w szkołach.

W obecnej, trzeciej edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy zgłosili 222 wnioski, z czego pozytywnie oceniono 146, a Zespół Oceniający zakwalifikował 96.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024