Tzw. niepołomickie błonia, czyli 5-hektarowy teren rekreacyjny pomiędzy zamkiem królewskim w Niepołomicach a drogą krajową nr 75, zostaną oddane do użytku w 2022 r. Władze miasta podpisały w poniedziałek umowę z wykonawcą inwestycji za 9,8 mln zł.

– W 2022 roku wybierzemy się na spacer po niepołomickich błoniach – poinformował burmistrz Niepołomic Roman Ptak. Zaznaczył, że wykonawca inwestycji – firma AKG Architektura Krajobrazu – to sprawdzony i doświadczony zespół, który rewitalizował m.in Park w Wilanowie, Łazienki Królewskie czy krakowski Park Jordana.

Według burmistrza realizacja zadania pochłonie 9,8 mln zł, z czego unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniesie 6,5 mln zł.

Niepołomickie błonia, czyli nowe miejsce do rekreacji i wypoczynku, powstaną dzięki rewitalizacji terenu o powierzchni prawie 5 ha w bliskim sąsiedztwie zamku królewskiego. Zgodnie z planami urządzona zostanie tam przestrzeń spacerowa dla mieszkańców i turystów, która będzie jednocześnie nawiązywać charakterem do terenów dawnego zakola Wisły.

Zaplanowano nasadzenia nowych krzewów i drzew, wytyczenie alejek i ścieżki edukacyjnej, ustawienie dodatkowej małej architektury: pergoli, placu zabaw, stojaków na rowery, ławek. Pojawią się budki dla ptaków i hotele dla owadów, a także zdroje wodne oraz ogrody deszczowe, gdzie woda będzie oczyszczana przez specjalną roślinność.

Nowy miejski park będzie podzielony na cztery rejony: tzw. małe błonia po stronie północnej, otwartą część centralną (tzw. strefa ciszy), obszar rekreacji (po stronie południowo-wschodniej) oraz strefę przy zamku. Cały teren zostanie oświetlony oraz zaopatrzony w monitoring.

Czytaj więcej

Skomentuj