1 / 10

Projektanci z biura MAD Architects rozpoczęli budowę kampusu sportowego o powierzchni 700 tys. m kw. w historycznym mieście Quzhou we wschodniej prowincji Zhejiang w Chinach. Projekt łączy w sobie funkcje parku sportowego z naturalnymi, organicznymi formami, tworząc krajobraz przypominający połączenie Ziemi i Marsa.

Na terenie kampusu sportowego, położonego w historycznym, liczącym tysiące lat chińskim mieście Quzhou architekci z MAD umieścili kilka dużych obiektów sportowych, m.in. stadion na 30 tys. miejsc, mniejszą nieckę lekkoatletyczną dla 10 tys. widzów, ośrodek szkoleniowy, miejsca do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, muzeum nauki i technologii, hotel, centrum młodzieżowe oraz budynki handlowe.

– Marzymy nie tylko o stworzeniu miejskiej, ekologicznej przestrzeni sportowej, ale także o przekształceniu jej w wyjątkowy park sztuki, tworząc relację między dziedzictwem miasta a historią kultury shan shui. Związek między człowiekiem a naturą dotyczy nie tylko ekologii i zrównoważonego rozwoju, ale także ducha i nastroju. To kultura i filozofia, które od dawna istnieją w naszej historii i muszą być stosowane w rozwoju przyszłych chińskich miast – powiedział Ma Yansong, założyciel i główny partner w MAD.

Kampus, otoczony gęstym lasem wysokich drzew, oddzielającym go od miast miasta, ma postać pozaziemskiego krajobrazu – górzystego ogrodu z jeziorem, zaś główny stadion przypomina krater, zwieńczony konstrukcją przypominającą pływająca chmurę.

Wnętrza budynków połączono z przyrodą, zapewniając otwartość na otaczający je krajobraz, a naturalne światło wchodzi do wnętrz pomieszczeń poprzez platformy i świetliki, które dodatkowo zapewniają wentylację. Ścieżki między pagórkami a jeziorem zachęcają ludzi do powolnego chodzenia po parku, biegania po szlakach lub po prostu cieszenia się odpoczynkiem na trawie. Wszystkie formy zewnętrzne pokryto zielenią. Kampus sportowy w Quzhou oferuje unikalny model miejskiego budownictwa, w którym harmonijne stosunki między człowiekiem a przyrodą zajmują centralne miejsce.

Czytaj więcej

Skomentuj