Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Nieziemski kompleks sportowy powstaje w Chinach

Nieziemski kompleks sportowy powstaje w Chinach
dom
05.10.2018, o godz. 6:39
czas czytania: około 2 minut
0

Projektanci z biura MAD Architects rozpoczęli budowę kampusu sportowego o powierzchni 700 tys. m kw. w historycznym mieście Quzhou we wschodniej prowincji Zhejiang w Chinach. Projekt łączy w sobie funkcje parku sportowego z naturalnymi, organicznymi formami, tworząc krajobraz przypominający połączenie Ziemi i Marsa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Na terenie kampusu sportowego, położonego w historycznym, liczącym tysiące lat chińskim mieście Quzhou architekci z MAD umieścili kilka dużych obiektów sportowych, m.in. stadion na 30 tys. miejsc, mniejszą nieckę lekkoatletyczną dla 10 tys. widzów, ośrodek szkoleniowy, miejsca do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, muzeum nauki i technologii, hotel, centrum młodzieżowe oraz budynki handlowe.

– Marzymy nie tylko o stworzeniu miejskiej, ekologicznej przestrzeni sportowej, ale także o przekształceniu jej w wyjątkowy park sztuki, tworząc relację między dziedzictwem miasta a historią kultury shan shui. Związek między człowiekiem a naturą dotyczy nie tylko ekologii i zrównoważonego rozwoju, ale także ducha i nastroju. To kultura i filozofia, które od dawna istnieją w naszej historii i muszą być stosowane w rozwoju przyszłych chińskich miast – powiedział Ma Yansong, założyciel i główny partner w MAD.

Kampus, otoczony gęstym lasem wysokich drzew, oddzielającym go od miast miasta, ma postać pozaziemskiego krajobrazu – górzystego ogrodu z jeziorem, zaś główny stadion przypomina krater, zwieńczony konstrukcją przypominającą pływająca chmurę.

Wnętrza budynków połączono z przyrodą, zapewniając otwartość na otaczający je krajobraz, a naturalne światło wchodzi do wnętrz pomieszczeń poprzez platformy i świetliki, które dodatkowo zapewniają wentylację. Ścieżki między pagórkami a jeziorem zachęcają ludzi do powolnego chodzenia po parku, biegania po szlakach lub po prostu cieszenia się odpoczynkiem na trawie. Wszystkie formy zewnętrzne pokryto zielenią. Kampus sportowy w Quzhou oferuje unikalny model miejskiego budownictwa, w którym harmonijne stosunki między człowiekiem a przyrodą zajmują centralne miejsce.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023