Nowa kampania poznańskiego Aquanetu

Nowa kampania poznańskiego Aquanetu
PU
24.05.2022, o godz. 14:22
czas czytania: około 3 minut
0

Spółka Aquanet rusza z kampanią informacyjno-edukacyjną „Nie popłyń”. Jej celem jest uświadomienie mieszkańców Poznania, jak ważne jest prawidłowe odprowadzanie deszczówki z nieruchomości.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nowa kampania ma również zwrócić uwagę mieszkańców na to,  jakie skutki niesie za sobą podłączenie instalacji deszczowej do kanalizacji sanitarnej. Wody odpadowe i roztopowe w mieście to właściwie temat rzeka, dlatego poznańscy wodociągowcy postanowili nadać mu właściwy kierunek. Chodzi m. in. o społeczną odpowiedzialność i dbałość zarówno o siebie, jak i najbliższe otoczenie. Podtopienia, zalania, a nawet zniszczenia mienia to tylko część fatalnych konsekwencji, do których prowadzi nieprawidłowe przyłącze.

– Przygotowaliśmy szereg informacji, dzięki którym mieszkańcy Poznania dowiedzą się m.in. jak sprawdzić czy posiadane przyłącze jest prawidłowe i wody opadowe oraz roztopowe trafiają do właściwej sieci, a także jakich formalności należy dopełnić, aby uregulować kwestie odprowadzania wód opadowych i roztopowych, np. podpisując umowę z Aquanet S.A. na odprowadzanie deszczówki lub zagospodarowując ją we własnym zakresie poprzez retencję – czytamy na stronie kampanii.

Nowa kampania pomoże w retencji

Na silnie zurbanizowanych terenach woda opadowa tylko w 10% wnika do gruntu, a jej znaczna ilość spływa do systemów kanalizacyjnych, niepotrzebnie je obciążając. Warto postawić na retencję i wykorzystać zgromadzoną deszczówkę do celów gospodarczych, np. do podlewania ogrodu, prania, sprzątania, czy spłukiwania toalet. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także ponad 50% wody pitnej, która w związku ze zmianami klimatycznymi powoli staje się towarem deficytowym. Aby zagospodarować wodę opadową na swojej nieruchomości, można zastosować np. systemy infiltracyjne, skrzynki rozsączające, ogród deszczowy, nieckę retencyjną, przepuszczalne powierzchnie, staw hydrofitowy, studnię chłonną, zbiorniki naziemne i podziemne, oczko wodne, czy zielony dach.

Warto wiedzieć więcej

Zagospodarowanie wody w miastach stanowi jedno z największych wyzwań tego stulecia. Z jednej strony doświadczamy długotrwałych okresów suszy, z drugiej nawalnych deszczów. Te zjawiska charakterystyczne dla ostatnich lat szczególnie dokuczliwe są na terenach silnie zurbanizowanych. Wody opadowe, które tylko w nieznacznym stopniu wnikają w grunt, nie odbudowują stanu wód podziemnych, które stanowią naturalną retencję. W okresach suszy wody brakuje nie tylko roślinom, ale także ludziom. Przynosi to poważne straty finansowe, skutkuje obniżeniem jakości życia, a bywa i zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców. Dlatego już teraz zamiast zmagać się z żywiołem wody, warto ją zatrzymać i wykorzystać do własnych celów. Dlatego Aquanet opracował katalog zatytułowany „Wytyczne zagospodarowanie wód opadowych w obszarze zabudowy jednorodzinnej”.

– Pokazujemy poznaniakom, w jaki sposób można to zrobić skutecznie. Przedstawiamy także potrzebne do tego warunki, szacowane koszty i korzyści. To pierwsze z opracowań, jakie Państwu prezentujemy. Kolejne będą skierowane do urzędników zajmujących się tym zagadnieniem, a także do projektantów, wykonawców i eksploatatorów – mówi Paweł Chudziński, prezes zarządu Aquanet S.A.

Ponadto na stronach spółki mogą Państwo znaleźć najczęściej zadawane pytania, wszelkie niezbędne formularze i wnioski dotyczące wód opadowych i roztopowych, schemat procedury podłączenia do sieci deszczowej, a także więcej informacji o wodach opadowych i roztopowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024