Nowa przepompownia sanitarna w Szczecinie

Nowa przepompownia sanitarna w Szczecinie
R.G.
06.05.2024, o godz. 12:16
czas czytania: około 2 minut
0

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie zakończył roboty przy budowie nowej przepompowni przy ulicy Łukasińskiego. Instalacja zastąpiła stary, niewystarczający już pod względem wydajności, system. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie w wysokości 1.389 498,23 zł netto.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przedmiotem umowy pomiędzy ZWiK a Przedsiębiorstwem Usług Hydrotechnicznych RUSIECKI Adam Rusiecki Sp. z o.o., była budowa nowej przepompowni w miejsce dotychczasowej. Inwestycję realizowano na obszarze przyległym do ulicy Łukasińskiego, w rejonie rzeki Bukowej i Zakładów Piekarniczych w Szczecinie.

Przepompownie i inne instalacje 

W ramach tej inwestycji wybudowano przepompownię ścieków (w miejsce istniejącej o zbyt małej wydajności), wraz z odcinkiem rurociągu tłocznego.  

Zainstalowano też bezskratkową przepompownię ścieków w studni polimerobetonowej o średnicy 2,0m z pompami zatapialnymi, stanowiącą kompletny obiekt.

Przed przepompownią wykonano natomiast studnię osadnikową, a na rurociągu tłocznym studnię pomiaru ilości ścieków.  

Teren przepompowni zyskał też nowe oświetlenie. Ogrodzono go na nowo i utwardzono kostką betonową.

Przebudowa kanałów ściekowych  

Przebudowano również kanały sanitarne w celu przełączenia ich do nowej przepompowni. Przebudowie uległo także wewnętrzne sieci zasilającej przepompownię. 

W ramach tej inwestycji rozebrano stary budynek pompowni, a zbiornik retencyjny przepompowni zasypano. 

Na zakończenie odtworzono nawierzchnię jezdni po robotach sieciowych wraz z nowym utwardzeniem terenu przepompowni i nowym ogrodzeniem.

Aż 162 pompownie 

Jak informuje ZWiK w Szczecinie, nowa przepompownia służy do transportu ścieków w sytuacji, gdy nie istnieje techniczna możliwość odprowadzenia ich z danego terenu w sposób grawitacyjny.

Ścieki wpływają do niej w sposób grawitacyjny i po osiągnięciu zadanego poziomu następuje uruchomienie pomp, które wtłaczają całość cieczy do rurociągu ciśnieniowego i przesyłają do najbliższego kolektora grawitacyjnego.

Na obecnym etapie, szczeciński ZWiK wykorzystuje 162 różne pompownie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024