1 / 3

W Gdańsku kończy się pierwszy z trzech planowanych etapów rewitalizacji palmiarni w parku Oliwskim. W marcu 180-letni daktylowiec i inne rośliny, dotąd mieszczące się w starym obiekcie rotundy zyskają nowe, lepsze warunki do rozwoju.

Umowa na pierwszy etap rewitalizacji i przebudowy palmiarni w gdańskim parku Oliwskim podpisana została w lipcu 2017 r. Inwestycja kosztować będzie 7,7 mln zł. Dotychczasowe prace obejmowały m.in. rozbiórkę istniejącej i budowę nowej rotundy, w której znajduje się aż 180-letnia palma daktylowa. To właśnie m.in. z jej powodu obiekt jest powiększany – po rozbudowie będzie miał 24 m wysokości i 17 m średnicy, co pozwoli roślinie swobodnie rosnąć.

Na czas trwających robót mniejsze rośliny przesadzono do parkowych szklarni, a pozostała w rotundzie roślinność zabezpieczona została specjalnym tunelem, w którym utrzymywana jest odpowiednia wilgotność i temperatura. Po tych czynnościach wykonywane były prace związane z rozbiórką starego budynku rotundy.

– Po zakończeniu prac demontażowych wykonano fundamenty nowej rotundy, a także słupy konstrukcji stalowej. W najbliższych dniach rozpocznie się montaż ostatniej części, czyli kopuły. Po zamontowaniu stalowego stelaża wykonany zostanie obmiar w celu zamówienia oszklenia dla nowego budynku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, rotunda gotowa będzie do końca marca – mówi Włodzimierz Bartosiewicz z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która prowadzi inwestycję. – W tym roku planujemy również rozpocząć drugi etapu rewitalizacji palmiarni czyli przebudowę istniejącej oranżerii. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy planowane jest w drugim kwartale tego roku.

W planach Gdańska jest również przebudowa szklarni oraz zagospodarowanie pozostałego terenu palmiarni. Celem rewitalizacji i przebudowy, oprócz zabezpieczenia obiektu zabytkowego przed dalszą degradacją jest poprawa stanu technicznego oraz dostosowanie do obecnych wymagań i przepisów oraz wyeksponowanie jego wartości kulturowych.

Czytaj więcej

Skomentuj