1 / 5

W 2018 r. rozpocząć ma się przebudowa ul. Nowotargowej w Łodzi. Połączy ona al. Piłsudskiego z dworcem Łódź Fabryczna. Natomiast ul. Targowa zmieniona zostanie w zielony woonerf. Koszty budowy oceniane są na 30 mln zł.

Prace projektowe dla ulicy Nowotargowej zakończyły się, w najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie przetarg, a prace budowlane rozpoczną się wiosną przyszłego roku. W rezultacie ul. Nowotargowa połączy al. Piłsudskiego z dworcem Łódź Fabryczna i Nowym Centrum Łodzi. Arteria zostanie zwężona – będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. To rezultat rozmów z mieszkańcami oraz społecznikami. Początkowo planiści przewidywali po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

– Ulica Nowotargowa budziła ogromne emocje, mamy za sobą liczne spotkania i konsultacje w tej sprawie. Podjęliśmy kompromisową decyzję, która szanuje interes tych wszystkich, którzy zgłaszali uwagi odnośnie sposobu, w jaki będzie skomunikowany nowy dworzec. Ten projekt nie dzieli kwartału, zachowuje dwupasmową jezdnię, częściowo z ograniczonym przejazdem, ale daje mieszkańcom dostęp do dworca – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

– Dróg nie buduje się w perspektywie roku, drogi buduje się na dziesięciolecia, a dobre skomunikowanie dworca jest istotne dla przyszłości całego Nowego Centrum Łodzi, które rozbudowuje się bardzo intensywnie i wkrótce znajdą w nim pracę tysiące ludzi, którym trzeba zapewnić możliwość dojazdu i powrotu z pracy.

Wzdłuż przebudowanej ulicy powstaną chodniki oraz trasa dla rowerzystów. Miasto zadba również o zieleń. Na całym odcinku ulicy między al. Piłsudskiego a ul. Uniwersytecką będzie nasadzonych przeszło 100 drzew i blisko 4000 krzewów. Natomiast ul. Targowa przebudowana zostanie na kształ zielonego woonerfa.

– Ul. Targowa zostanie wyremontowana na odcinku od EC1 aż do jej włączenia w ul. Nowotargową. Ruch na ul. Targowej zostanie uspokojony, dodatkowo zostaną przy niej posadzone 32 nowe drzewa i niemal 900 krzewów – poinformowała Katarzyna Mikołajec, zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Cała inwestycja będzie podzielona na etapy i powinna zakończyć się pod koniec 2019 r. Na ten cel w budżecie miasta zarezerwowanych jest ok. 30 milionów zł.

Czytaj więcej

Skomentuj