Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Nowe przepisy UE przekształcają budownictwo w zeroemisyjną przyszłość

Nowe przepisy UE przekształcają budownictwo w zeroemisyjną przyszłość
E. M.
14.03.2024, o godz. 15:29
czas czytania: około 2 minut
0

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące budownictwa, które mają rewolucyjny wpływ na sektor energetyczny UE. Celem jest osiągnięcie zeroemisyjnych budynków do 2050 r. poprzez stopniową modernizację istniejących oraz wprowadzenie ścisłych wymogów dla nowych budynków od 2030 r. Nowe regulacje przewidują również eliminację dotacji dla kotłów na paliwa stałe oraz wprowadzenie systemu klas energetycznych, co może przyczynić się do znacznego spadku emisji gazów cieplarnianych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

We wtorek, 12 marca br. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy stosunkiem głosów 370 do 199, przy 46 głosach wstrzymujących się. Teraz musi je zatwierdzić Rada, a następnie, po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym UE, stanie się ona obowiązującym prawem, co spodziewane jest w połowie kwietnia br.

Nowe zeroemisyjne budynki w UE 

Zgodnie z nowymi regulacjami, od 2030 r. wszystkie nowe budynki w UE będą musiały być zeroemisyjne, a istniejące budynki stopniowo modernizowane do osiągnięcia tego stanu do 2050 r. Aleksandra Stępniak z VELUX Polska podkreśla, że w Polsce około 70% budynków wymaga pilnej modernizacji.

Komisja Europejska szacuje, że obecnie 85% budynków w UE zostało zbudowanych przed rokiem 2000, a 3/4 z nich charakteryzuje się słabą efektywnością energetyczną. Te dane podkreślają pilną potrzebę działania w sektorze budowlanym, który jest obecnie największym konsumentem energii w Europie. W 2021 r. 42 proc. całej energii zużytej w UE wykorzystano właśnie w budynkach, z których pochodzi też ok. 1/3 unijnych emisji gazów cieplarnianych.

Nowe przepisy w skrócie:

  • Zeroemisyjne budynki: Wszystkie nowe budynki w UE będą musiały być zeroemisyjne od 2030 r., a istniejące budynki stopniowo modernizowane do osiągnięcia tego stanu do 2050 r.
  • Wspieranie modernizacji: Państwa członkowskie będą musiały opracować programy wsparcia finansowego i doradczego, aby pomóc mieszkańcom w modernizacji ich budynków.
  • Eliminacja kotłów na paliwa stałe: Dyrektywa wprowadza zakaz dotowania kotłów na paliwa stałe od 2025 r., co przyczyni się do dekarbonizacji systemów grzewczych.
  • Wprowadzenie klas energetycznych: Budynki będą klasyfikowane według systemu klas energetycznych, podobnie jak AGD, co pozwoli zidentyfikować te wymagające szczególnej uwagi.
  • Społeczny Fundusz Klimatyczny: Powstanie fundusz, którego celem będzie wsparcie konsumentów i podmiotów wrażliwych na zmiany, z myślą o renowacji budynków

Wzrost popytu na materiały budowlane 

Jan Ruszkowski, koordynator Rady ds. Czystego Powietrza, ekspert w Departamencie Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan podkreśla, że nowe przepisy przyczynią się także do wzrostu gospodarczego poprzez zwiększenie popytu na materiały budowlane oraz urządzenia niskotemperaturowe.

Jak mówi Jan Ruszkowski, większość zapisów będzie musiała zostać zrealizowana w ciągu dwóch lat, jednak niektóre, takie jak wprowadzenie klas energetycznych, mogą być wprowadzone nawet wcześniej.

Zeroemisyjna rewolucja w ciepłownictwie

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024