1 / 13

Na Zatorzu w Olsztynie powstają nowe miejsca rekreacji i odpoczynku oraz kolejne enklawy zieleni.

Rezultaty zimowych prac w Olsztynie można zaobserwować na skwerze przy ul. Moniuszki. Nowy teren zieleni został naturalnie połączony z aleją lipową ciągnącą się wzdłuż ulicy. Centralna część to rabata otoczona bukszpanem.

–  To miejsce będzie zmieniało swój wygląd razem z porą roku, od wiosny po jesień – mówi ogrodnik miejski, Tekla Żurkowska. – Posadziliśmy tam trawy ozdobne, jeżówki i rudbekie, kocimiętkę, a także łubin i rozchodniki. Wiosną wynurzą się rośliny cebulowe takie jak czosnki i tulipany.

Od rabaty odchodzą cztery brukowane alejki, wzdłuż których posadzono jabłonie i wiśnie ozdobne, a pod nimi rabaty z krzewów oraz trawnik. Od strony parkingu powstał szpaler żywotników, w celu izolacji skweru od parkujących tam samochodów. Niebawem pojawią się nowe ławki.

Dodatkowo pod budynkami przy ul. Moniuszki nasadzono z cisy, hortensje oraz ozdobną trzmielinę i byliny. W sumie w sąsiedztwie budynków posadzono ponad 3 tys. roślin. Wykonanie skweru kosztowało 186 tys. zł.

Z kolei olsztyńska “Górka Jasia” została wyposażona w dogodne zejścia, ścieżki spacerowe, tarasy wypoczynkowe, ławki oraz wiatę. Nadal funkcjonuje tam mały, naturalny zbiornik wodny. Już niebawem to miejsce zostanie wyposażone w efektowne, ekologiczne oświetlenie, sprzyjające wieczornym spacerom. Z każdym dniem pięknieje także park Jakubowo, który być udostępniony pod koniec maja.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj