Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków ze wsparciem UE w Kole

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków ze wsparciem UE w Kole
R.G.
17.07.2023, o godz. 13:19
czas czytania: około 3 minut
0

W piątek, 14 lipca br. w Kole (woj. wielkopolskie), uroczyście oddano do użytku nowoczesną instalację oczyszczania ścieków, którą wybudowano w ramach projektu pt.: Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Koło” z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności (perspektywa 2014-2020), w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 2.3. Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Codziennie obserwowałem realizację tego przedsięwzięcia, uczestniczyłem w Radach Budowy i mogę powiedzieć, że są obecnie w naszym mieście tylko dwie takie inwestycje: ta, którą dziś otwieramy i ciepłownictwo geotermalne, które ukończymy jeszcze w tym roku – mówił podczas uroczystości otwarcia nowej instalacji, Burmistrz Miasta Koło dr Krzysztof Witkowski. – I w tym kontekście pragnę z całą mocą podkreślić jak ważne dla naszej lokalnej społeczności zadanie wykonali ludzie, na różnych szczeblach i w ramach różnych kompetencji, zaangażowani w realizację projektu, którego efekt oddajemy dziś do użytku. Zapewniam państwa również, że my z panem prezesem Gajdą, nigdy nie wątpiliśmy w to, że się uda i z pewnością także dlatego dotarliśmy dziś do szczęśliwego finału. Dodam też, że na przykładzie tej właśnie inwestycji widać jak ważne są środku unijne, które są i które w ramach działalności samorządu można wykorzystać celowo i efektywnie – podkreślał włodarz miasta Koło.

Ponad 29 milionów zł ze środków UE

Projekt pn. Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Koło”, zalicza się do największych inwestycji w ochronę środowiska w tym mieście. Beneficjentem działania jest Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kole.

Całkowita wartość projektu zamyka się w kwocie 56 721 726,00 zł, a dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej to 29 135 726,00 zł. Na realizację tego zadania pozyskano też około 15 milionów zł z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nawóz rolniczy z osadów 

Projekt obejmował wykonanie kompleksowej przebudowy dotychczasowych obiektów technologicznych oczyszczalni, łącznie z budową i montażem nowych reaktorów biologicznych. Zmodernizowano też osadniki wstępne i wybudowano nowe radialne osadniki wtórne. W zakres prac weszła również modernizacja i budowa przepompowni ścieków i osadów.

Przedsięwzięcie objęło swoim zakresem całą gospodarkę osadową oczyszczalni. W jego ramach wybudowano też m.in. zagęszczacze osadu: grawitacyjny i mechaniczny, zakupiono nową prasę do odwadniania osadu. Ważnym elementem przedsięwzięcia jest też budowa i uruchomienie nowoczesnej stacji chemicznej stabilizacji osadu, w której osad pościekowy, w efekcie mieszania z wapnem i obróbki termicznej, przekształcany jest w nawóz stosowany w rolnictwie.

Dzięki tej technologii na terenie zakładu w Kole nie mają powstawać, a także być składowane odpady wymagające utylizacji.

Efekt dobrej współpracy 

Dodajmy, że Spółka MZWiK w Kole jako pierwsza w południowej części Wielkopolski może się poszczycić tego rodzaju nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniem.

– Korzystając z okazji chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w naszą inwestycję, począwszy od wykonawców do których zalicza się Wuprinż, EkoWodrol, Biuro Projektowe Budzisz, Evergreen Solutions i Poster automatyka – mówił podczas piątkowej uroczystości Robert Gajda, Prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kole. – Wspomnę też o inspektorach nadzorujących budowę, z Inżynierem Kontraktu Andrzejem Masternakiem na czele. Moje podziękowania kieruję także do kancelarii prawnej Michał Michajłow czuwającej nad prawidłowym przebiegiem inwestycji. Nie mogę nie podziękować również Mirosławowi Mąkowskiemu pomysłodawcy technologii Oczyszczalni Ścieków, a także członkom Jednostki Realizującej Projekt i oczywiście moim wspaniałym pracownikom, kierownikom i dyrektorom. Dziękuję również Radzie Nadzorczej oraz Zgromadzeniu Wspólników reprezentowanej przez pana burmistrza Krzysztofa Witkowskiego, za wsparcie i nadzorowanie moich działań. Jak widać tylko zgrany zespół jest w stanie podołać tak skomplikowanemu zadaniu – podkreślał podczas uroczystego otwarcia nowoczesnej oczyszczalni, prezes MZWiK w Kole.

Róża Thun i Krzysztof Zanussi 

Dodajmy, że w piątkowej uroczystości, oprócz lokalnych parlamentarzystów i radnych, uczestniczyła też Posłanka do Parlamentu Europejskiego i propagatorka ekologii Róża Thun, a także wybitny polski reżyser, producent filmowy i scenarzysta Krzysztof Zanussi.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024