1 / 19

Nowy teren sportowo–rekreacyjny budowany jest w Bolesławcu. Kosztem niemal 6 mln zł powstanie imponujących rozmiarów pumptrack, skatepark i ścianka wspinaczkowa.

W Bolesławcu, w okolicy wiaduktu na rzece Bóbr, powstaje nowoczesny plac sportowo-rekreacyjny. Trwają intensywne prace przy aranżacji i zagospodarowaniu terenu – przebudowie schodów i utwardzeniu dróg wokół obiektu. Niebawem rozpocznie się budowa pochylni oraz montaż elementów małej architektury: koszy, ławek, stojaków na rowery.

– Ogólny zamiar jest taki, aby wrócić nad rzekę. Ale wrócić, aby coś robić. To teren, który obecnie jest miejscem dla spacerowiczów i biegaczy, a teraz dodatkowo ma szansę stać się obiektem kultowym – powiedział Piotr Roman, prezydent Bolesławca.

Dzięki inwestycji powstanie w mieście m.in. bardzo urozmaicony pumptrack. To tor rowerowy, który składa się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych wyskoczni ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Pumptrack rozwija koordynację ruchową oraz zmysł równowagi. Jest to prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek. Bolesławiec będzie miał jeden z największych tego typu torów – tzw. “Flow Track”, który łączy sekcje “racing” (wyścigowe), “flow” (do oddawania skoków) oraz “easy” dla początkujących i średnio zaawansowanych. Nie zapomniano również o najmłodszych użytkownikach, dla których powstaną dwa osobne obiekty.

Powstający tor ma nieregularny kształt z dużą liczbą przeszkód. Dla maksymalnego wykorzystania terenu zaplanowano liczne odnogi i alternatywne linie przejazdu. Powierzchnia toru pozwala zakwalifikować go do tzw. parku rowerowego, stanowiącego połączenie wielu odmian sportów rowerowych.

Start rozpoczyna się z dwupoziomowej górki wysokości 1,2 i 2 metry. Pierwsza sekcja toru to szybka pętla z przeszkodami o charakterze wyścigowym. Pozwala ona na trenowanie elementów dyscypliny olimpijskiej BMX racing. Nitka zewnętrzna toru została wyposażona w skoczne przeszkody z innowacyjną, nie stosowaną wcześniej w Polsce “satelitką”, która jest traktowana jako sekcja dla zaawansowanych – użytkownicy muszą przeskoczyć przez trawę wskakując na urządzenie i z niego zeskakując. Szybka nitka okalająca tor prowadzi do asfaltowego “bowla” łączącego kilka nitek trasy. Przeszkody w części centralnej tworzą sekcję “easy” przeznaczoną dla mniej zaawansowanych. Wszystkie sekcje połączone są ze sobą dużą liczbą tras scalajacych tor, w rezultacie czego można po nim jeździć w różnych kierunkach.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 5,7 mln zł, a pieniądze na ten cel wyasygnowało miasto. Oddanie do użytku obiektu planowane jest na sierpień br. W drugim etapie zagospodarowania terenu nad Bobrem pod funkcję sportowo–rekreacyjną zaplanowano wykonanie parku sensorycznego, boisk do piłki siatkowej, szatni i placów zabaw. W planach są również strefy imprez i grillowania, pomost dla kajaków, plaża, miejsca postojowe dla samochodów oraz ogrodzenie i oświetlenie terenu.

Czytaj więcej

Skomentuj