“Ciepły guzik”, który zostanie zamontowany w autobusach w Gorzowie Wlkp. to system otwierania drzwi pojazdu przez pasażera, dzięki któremu kierowca nie musi otwierać wszystkich drzwi. Przez to łatwiej jest utrzymać odpowiednią temperaturę w autobusie i zapewnić komfort wewnątrz pojazdu.

Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim eksploatuje 89 autobusów. W tym 81 wyposażonych zostało w tzw. ciepły guzik.

Autobusy, które będą miały wdrożoną funkcję tzw. ciepłego guzika będą odpowiednio oznakowane. Na drzwiach przyklejone zostaną naklejki z napisem „Wsiadając, otwórz drzwi przyciskiem”. Z kolei we wnętrzu pojawią się napisy „Wysiadając, otwórz drzwi przyciskiem” oraz „Drzwi” – służącym do otwierania drzwi z wewnątrz pojazdu.

Całodobowa funkcja sprawdzi się zarówno latem, bo pozwoli bardziej efektywnie działać klimatyzacji, oraz zimą, ponieważ będzie zapobiegała nadmiernemu wychładzaniu wnętrza pojazdu.

Przyciski uaktywniają kierowcy po zatrzymaniu pojazdu na przystanku, a po zamknięciu drzwi system jest wyłączany. Jeżeli przez kilka sekund nikt nie wsiada albo nie wysiada z pojazdu danym wejściem, to fotokomórka decyduje o samoczynnym zamknięciu drzwi. Poprzedza to sygnał dźwiękowy (“pikanie”). Po włączeniu się sygnału ostrzegawczego o zamykaniu drzwi nie należy wsiadać i wysiadać. W takim przypadku należy poczekać, aż drzwi się zamkną i wtedy ponownie je otworzyć. Wyjątkiem są sytuacje, gdy kierowca zauważy pasażera z ograniczoną mobilnością np. niepełnosprawnego.

“Ciepły guzik” może nie być uruchamiany także wtedy, gdy poproszą o to kontrolerzy biletów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj