Jednym z wyzwań dla gmin, wynikających z przepisów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jest ustalenie metody naliczania opłat za odbieranie odpadów od mieszkańców. Wychodząc naprzeciw wątpliwościom rodzącym się w związku z tym zadaniem, redakcja „Przeglądu Komunalnego” przy współpracy z Katedrą Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego w Szkole Głównej Handlowej oraz Urzędem Miasta Katowice zorganizowała 2 października br. spotkanie, podczas którego szeroko omówiono tematykę dotyczącą opłaty „wodno-odpadowej”.
Przedstawiciele 11 samorządów, zainteresowanych wdrożeniem opłaty opartej na zużyciu wody, dzielili się swoimi przemyśleniami w tym zakresie, wskazywali zarówno na plusy, jak i niedostatki tego sposobu wyliczenia opłaty oraz odnosili się do prezentacji, które wygłosili Edwin Górnicki z SGH oraz Magdalena Sobczak, kierownik Biura Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta Bielsko-Biała. Warto dodać, że w Bielsku-Białej Rada Miasta przyjęła już uchwałę dotyczącą opłaty „wodno-odpadowej”. Dyskusja ta stanowiła zaczyn do dalszych spotkań.
Kolejna otwarta debata z tego cyklu odbędzie się podczas listopadowych Targów POLEKO w Poznaniu. W spotkaniu 21 listopada (godz. 14.30, paw. 5, Salon Recyklingu) wezmą udział m.in. przedstawiciele przedsiębiorstw gospodarki odpadami komunalnymioraz gospodarki wodnej i kanalizacyjnej, spółdzielni mieszkaniowych, administracji domów mieszkalnych, itp. Głównym tematem spotkania bedzie wybór sposoby naliczania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Dyskusja dotyczyć będzie zalet i wad poszczególnych rozwiązań z punktu widzenia przedsiębiorstw i właścicieli nieruchomości.
Punktem odniesienia do dyskusji może być artykuł "Cisza przed burzą", który ukazał się w październikowym numerze "PK". Tekst Tomasza Szymkowiaka podsumowuje stan prac nad odnalezieniem się w nowym systemie. W specjalnej ankiecie przeprowadzonej przez redakcję "Przegladu Komunalnego" i skierowanej do ponad stu podmiotów wypowiedzieli się przedstawiciele miast powyżej 40 tys. mieszkańców. Artykuł przynosi analizę odpowiedzi na pytania dotyczące stanu wdrażania ustawy, przyjętych rozwiązań organizacyjnych, zakresu i planowanych uchwał oraz systemu opłat za odpady. Dowiemy się z niego m.in. kto w miastach odpowiada za prace przygotowawcze, jaki jest stan prac rad miasta nad lokalnym prawem, czy też jakie będą kryteria ustalania stawek opłat.
Pełny tekst artykułu można znaleźć w naszej E-czytelni.
O pomysłach na obliczanie stawki opłat w poszczególnych miastach i konsultacjach społecznych w tej sprawie przeczytać można w naszym serwisie informacyjnym (np. Koszalińskie konsultacje, Łodzianie wypowiedzą się w sprawie śmieci, Konsultacje w Szczecinie)
![ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/baner_kgo_2026_abrys1320-x-250-px-1.png?pas=20254783082606220941)
![ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/05/eco26_1320x150_gyt_pol.jpg?pas=12531755582606220941)
![ad1c abrys wydarzenia [od 03.03.25]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2025/03/wydarzenia.abrys_.pl-320-x-520-px.png?pas=6870356852606220941)











![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-300x200.jpg.pagespeed.ce.BO0XC3OSiU.jpg)
![ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/baner_kgo_2026_abrys1320-x-250-px.png?pas=10373180072606220941)











![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)
Komentarze (0)